Wojna na Ukrainie. Pomóż naszym wschodnim sąsiadom

Inwazja Rosji na Ukrainę. 24 lutego wojska rosyjskie wkroczyły na terytorium Ukrainy, której obywatele potrzebują pomocy. Polskie organizacje pomocowe zorganizowały zbiórki na rzecz Ukraińców. Sprawdźcie, w jaki sposób można zaangażować się we wsparcie osób dotkniętych wojną

Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej wraz ze swoimi zaufanymi współpracownikami z Charkowa uruchomili międzynarodową zbiórkę dla osób mieszkających na Ukrainie. To przede wszystkim od nich napływają do Fundacji w pierwszej kolejności informacje z Donbasu i terenów walk z rosyjskim agresorem.

– W Charkowie są już setki nowych uciekinierów z Donbasu, większość radzi sobie samodzielnie, ale to dopiero początek – relacjonuje Alexiej, współpracownik Fundacji PCPM z Charkowa. – Dostarczyliśmy już pierwszą pomoc humanitarną na tereny objęte ostrzałem. Niezbędna wydaje się pomoc psychologiczna dzieciom, ale i całym rodzinom, które mieszkają przy linii rozdzielającej tereny opanowane przez separatystów od reszty kraju – dodaje.

– Już w poniedziałek (21.02) współpracownicy organizacji pomocowej z Charkowa znaleźli się pod ostrzałem w czasie gdy psychologowie pracowali właśnie z dziećmi. Dzień później w drodze powrotnej ze Stanicy Ługańskiej ponownie znaleźli się pod ostrzałem. Na szczęście udało im się ukryć – relacjonuje Alexiej. – Ewakuowalismy ze wsi Vrubivka 8 osób i zorganizowaliśmy im zakwaterowanie na Zakarpaciu – dodaje.

Więcej informacji na stronie Fundacji. Pomoc dla ludzi na Ukrainie dotkniętych wojną można wpłacać bezpośrednio na stronę fundacji w tym miejscu.