Wlk. Brytania: Władze zamierzają wydalać Polaków z kraju

W najbliższym czasie może dojść do 430 ekstradycji polskich obywateli z Wielkiej Brytanii, przekazał resort sprawiedliwości i dodał, że w związku z ostatnim wyrokiem wydanym na Wyspach “wstrzymane do tej pory sprawy mogą być kontynuowane”.

Jak przekazał PAP resort sprawiedliwości, chodzi o orzeczenie wydane 1 grudnia przez londyński High Court of Justice (tamtejszy sąd odwoławczy) w sprawie dwóch Polaków ściganych europejskimi nakazami aresztowania. Sąd ten nie zgodził się na złożenie przez mężczyzn odwołania od wcześniejszego odrzucenia ich apelacji w sprawie przekazania ich do Polski, informuje Onet.pl.

Ścigani kwestionowali możliwość ich ekstradycji, wskazując, że rozpatrywanie sprawy przez polskie sądy mogłoby naruszać ich prawo do rzetelnego procesu. Powoływali się przy tym na przesłankę zagrożenia praworządności w naszym kraju.

Praktyczne skutki tego wyroku będą takie, że wstrzymane do tej pory sprawy o wydanie z Wielkiej Brytanii do Polski, w których sądy nakazały już wydanie osoby, mogą być kontynuowane, a osoby, których dotyczą wnioski, wydane do Polski – ocenia resort sprawiedliwości.

Wyrok londyńskiego sądu skomentował w rozmowie z PAP wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta.

“Jest to przełomowe orzeczenie, ponieważ w systemie prawa brytyjskiego od tego wyroku zależy los innych spraw. Jest to też kolejny wyrok europejskiego sądu, który rozpatrując konkretną sprawę, potwierdził, że (w Polsce – przyp. red.) nie ma zagrożenia prawa do uczciwego procesu. Oznacza to, że nie ma konkretnych dowodów na naruszenie praworządności w Polsce” – powiedział wiceszef MS.

Przeczytaj także: Niemcy przed świętami ponownie szydzą z Polaków

Jego zdaniem, zarzuty dotyczące praworządności w naszym kraju formułowane są z powodów politycznych i abstrakcyjnych. – A kiedy przychodzi do badania przez sądy konkretnych, indywidualnych spraw, to efekt jest taki, że już około 2 tys. nakazów aresztowania zostało pozytywnie wobec Polski zrealizowanych. Tym samym sądy tych państw, opierając się na materiale dowodowym, nie mają żadnych wątpliwości, że dana osoba będzie miała sprawiedliwy proces w Polsce – powiedział Kaleta.

– Praktyczne skutki tego wyroku będą takie, że wstrzymane do tej pory sprawy o wydanie z Wielkiej Brytanii do Polski, w których sądy nakazały już wydanie osoby, mogą być kontynuowane, a osoby, których dotyczą wnioski, wydane do Polski – ocenia resort sprawiedliwości.

Na rozprawę oczekuje też 114 kolejnych spraw w Westminster Magistrates Court (brytyjski sąd pokoju). Jak podaje MS, w sprawach tych kwestionuje się ekstradycję do Polski na podstawie tych samych przesłanek, które wystąpiły w sprawie rozpatrzonej przez High Court.

Według resortu sprawiedliwości, na ich podstawie nie mogą być już podważane kolejne decyzje o wydaniu ściganych. – W związku z tym w najbliższym czasie może dojść do 430 ekstradycji z Wielkiej Brytanii – dodał resort.

Zobacz również: “Polacy, szczepcie się!” Władze Skandynawii apelują do Polaków ws. szczepień