Wlk. Brytania: Trwają prace nad cyfrową walutą “Przyczyni się do wzrostu gospodarczego”

W Wielkiej Brytanii ruszyły prace nad krypto-funtem. Cyfrowa waluta ma być dodatkowym środkiem płatniczym, udostępnionym zarówno przedsiębiorcom, jak i gospodarstwom domowym.

Bank of England oraz Skarb Państwa Jej Królewskiej Mości uruchomiły grupę zadaniową, która ma sprawdzić, jak wprowadzenie wirtualnej waluty, Britcoina, może wpłynąć na wzmocnienie kraju po Brexicie. Jednym z podstawowych założeń wstępnych jest to, że brytyjski cyfrowy pieniądz byłby powiązany z funtem, aby uniknąć radykalnych zmian kursowych, które często widzimy na rynku kryptowalut – informuje Telepolis.pl.

Brytyjska grupa zadaniowa w najbliższym czasie skonsultuje projekt z instytucjami finansowymi, sprzedawcami detalicznymi, przedsiębiorstwami oraz konsumentami. Jak podkreśla Bank of England, cyfrowa waluta nie zastąpiłaby gotówki, ale byłaby dodatkowym środkiem płatniczym udostępnionym przedsiębiorcom i gospodarstwom domowym. 

Dzięki wykorzystaniu technologii blockchain, cyfrowe waluty umożliwiają osobom i firmom dokonywanie transakcji bez jakiejkolwiek ingerencji ze strony „pośredników”, takich jak banki czy rządy.

Jak zaznaczają pomysłodawcy grupy zadaniowej, krok ku narodowej kryptowalucie ma pobudzić rozwijające się fintechy, przesunąć granice finansów cyfrowych i zwiększyć ich wydajność. Przytaczają też raport na temat walut cyfrowych z 2016 roku. Wtedy to Positive Money, organizacja na rzecz reformy banków centralnych i wprowadzenia alternatywnych narzędzi polityki pieniężnej, stwierdziło, że przyjęcie waluty cyfrowej zwiększy liczbę narzędzi monetarnych, których banki lub politycy mogą użyć do stymulowania wzrostu gospodarczego.

Zaznaczyli też, że zastąpienie tradycyjnej waluty cyfrową może pozwolić na znaczne obniżanie stóp procentowych, a także może być wykorzystywana jako sposób do zwiększania zagregowanego popytu, a to może pozwolić na osiągnięcie stabilizacji cen.

Zobacz również: Polce zakazano mówienia po polsku. Zmiażdżyła nauczycielkę jednym słowem (wideo)

Polub nas, dziękujemy!

POLONIASWIAT.PL - najnowsze wiadomości o Polakach z kraju i ze świata. Zapraszamy.