Władze Norwegii apelują do Polaków: “Szczepcie się!”

Zaledwie 43 proc. mieszkających w Oslo Polaków zaszczepiło się na COVID-19. Mieszkający w Norwegii obywatele Polski szczepią się rzadziej niż Somalijczycy, Pakistańczycy czy Szwedzi.

Jak podaje dziennik “VG”, Polacy w Norwegii biją niechlubne rekordy. Od początku kampanii szczepień w Oslo zaszczepiło się 88 proc. Norwegów. Z kolei wśród mieszkających w Norwegii Polaków w pełni zaszczepionych na COVID-19 jest 43 proc. osób – informuje O2.pl.

Jest to najmniejszy procent ze wszystkich mniejszości — twierdzi komentatorka dziennika “VG” Shazia Majid. Statystyki potwierdzają, że Polacy szczepią się rzadziej niż Somalijczycy (w Oslo jest 50 proc. zaszczepionych obywateli tego kraju), Pakistańczyków (79 proc.) i Szwedów (80 proc.).

Problem był na tyle duży, że we wrześniu mer Oslo Raymond Johansen zwrócił się z apelem do Polaków, mówiąc, że “polska diaspora musi się zaszczepić”. Dziennikarka “VG” sądzi jednak, że od tego czasu niewiele się zmieniło, a Polacy unikają szczepień.

Norwegia walczy teraz z czwartą falą pandemii, w tym z nowym niebezpiecznym wariantem — Omikron. Publiczny nadawca NRK podał, że w ubiegłym tygodniu przez cztery dni rejestrowano rekordowe wzrosty zakażeń: w piątek było 5,4 tys. infekcji. W poniedziałek było też 958 nowych zakażeń wariantem Omikron. Epidemiolodzy ostrzegają, że wkrótce on będzie dominować.

Zobacz też: Niemcy ponownie wulgarnie szydzą z Polaków