Do Norwegii wraca normalność; i coraz łatwiej ze znalezieniem nowej pracy

Wygląda na to, że Norwegia jest na dobrej drodze do pozbycia się skutków pandemii. Koronawirus mocno uderzył w norweski rynek pracy, a efektem tego uderzenia był niestety znaczący wzrost stopy bezrobocia.

Najnowsze dane Centralnego Urzędu Statystycznego (SSB), pochodzące z przeprowadzonych badań siły roboczej (Arbeidskraftundersøkelse AKU) pokazują jednak, że sytuacja na rynku pracy zbliża się wreszcie do normalności – informuje Nettavisen.no.

Po uwzględnieniu wahań sezonowych, od lutego do maja 2021 roku liczba osób zatrudnionych wzrosła w Norwegii o 42 tysiące. Dzięki temu wzrostowi liczba osób mających pracę jest już mniej więcej na tym samym poziomie, co przed kryzysem wywołanym pandemią – informuje Centralny Urząd Statystyczny.

Dane SSB potwierdzają trendy w statystykach NAV, które w lipcu wykazały, że jako poszukujący pracy zarejestrowanych było 3,1 procent mieszkańców Norwegii.

Może cię zaciekawić: Norwegia: Ważący tonę kamień spadł na samochód Polaka. Cudem uniknął śmierci

W samym tylko lipcu na portalu arbeidplassen.no zarejestrowano 29.900 nowych wakatów. Odpowiada to 1.500 nowym wakatom dziennie. Dla porównania, w czerwcu dziennie rejestrowano 2.300 wolnych miejsc pracy.

Najwięcej nowych ogłoszeń dotyczyło miejsc pracy w służbie zdrowia, pielęgniarstwie i opiece (5.600 etatów), budownictwie (3.200 etatów) oraz pracowników do sklepów i handlu (3.100 etatów).

Centralny Urząd Statystyczny poinformował również, że obecnie ustanawiany jest rekord w zakładaniu nowych firm. W ciągu trzech miesięcy w Norwegii powstało 18 837 przedsiębiorstw.

“To aż o 26 procent więcej nowych przedsiębiorstw niż w II kwartale 2020 roku, ale o 9 procent mniej niż w poprzednim kwartale” podaje w komunikacie SSB.

Zobacz również: Spóźnił się na lot do Rzeszowa. Więc rzucił się na taśmę bagażową chcąc dostać się na pokład samolotu