W Norwegii ciągle rosną ceny oleju napędowego

Ceny paliw w Norwegii wzrosły ostatnio do astronomicznych poziomów. Potwierdzeniem tego faktu jest opublikowany w poniedziałek przez Centralny Urząd Statystyczny (SSB) raport dotyczący indeksu cen towarów i usług konsumenckich.

W raporcie SSB pokazano, że w ujęciu rocznym poziom cen oleju napędowego w marcu był wyższy o 50 procent. To historycznie najwyższy poziom cen tego paliwa. W tym samym czasie ceny benzyny wzrosły o 39 procent, co również jest nowym rekordem Norwegii.

Wyjątkowo wyraźny wzrost cen paliw odnotowano po wybuchu wojny w Ukrainie. Tylko bowiem w ostatnim miesiącu ceny benzyny i oleju napędowego wzrosły odpowiednio aż o 14,3 i 20,8 procenta – informuje Nettavisen.no/

– W minionym miesiącu zaobserwowaliśmy wyraźne przyspieszenie wzrostu cen paliw. Przyczyną tego był oczywiście marcowy wzrost cen ropy naftowej, spowodowany niepewnością dotyczącą międzynarodowych dostaw ropy, mówi Espen Kristiansen z SSB.

Od marca 2021 do marca 2022 całkowity wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w Norwegii o 4,5 procenta.

Od lutego natomiast do marca koszty transportu wzrosły o 3,3 procent, a w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost ten był na poziomie 7,9 procenta, podaje SSB.

Znacząco podrożały nie tylko ceny benzyny i oleju napędowego, ale także ceny energii elektrycznej. Opłaty przesyłowe w ujęciu od marca 2021 do marca 2022 wzrosły o 23,8 procenta.

– Bez systemu wsparcia z budżetu państwa i tymczasowej obniżki podatku od energii elektrycznej, ceny energii elektrycznej, w tym opłata przesyłowa, wzrosłyby w tym samym okresie o około 84 procent, mówi Kristiansen.

Zobacz również: Norweska minister spraw zagranicznych “Ten widok łamie serca”

Polub nas, dziękujemy!

POLONIASWIAT.PL - najnowsze wiadomości o Polakach z kraju i ze świata. Zapraszamy.