Unia Europejska: “Weto Węgier i Polski wywołałoby w Unii kryzys na miarę brexitowego”

“To będzie wielki kryzys w Unii Europejskiej” – tak wysokiej rangi unijny dyplomata nieoficjalnie komentuje w rozmowie z RMF FM możliwość zawetowania przez Polskę i Węgry nowego budżetu UE i – wraz z nim – funduszu odbudowy, który ma pomóc unijnym gospodarkom w pokonaniu kryzysu spowodowanego przez pandemię koronawirusa. Wetem zagrozili i Mateusz Morawiecki, i Viktor Orban: Warszawa i Budapeszt nie zgadzają się bowiem na mechanizm “pieniądze za praworządność”.

Jak informuje Rmf24.pl 10 listopada negocjatorzy Rady Unii Europejskiej i Parlamentu Europejskiego osiągnęli wspólne porozumienie w sprawie budżetu na lata 2021-27 . Porozumienie będzie jednak wymagało ostatecznego zatwierdzenia przez europarlament i Radę, a decyzja, co istotne, wymagać będzie jednomyślności wszystkich 27 krajów.

Sprawą, która może podważyć porozumienie, jest mechanizm “pieniądze za praworządność”, w sprawie którego wstępne porozumienie zawarły 5 listopada Parlament Europejski i niemiecka prezydencja: po raz pierwszy w historii Unii zdecydowano, że wypłaty unijnych środków będą zależeć od przestrzegania przez kraje członkowskie zasad państwa prawa.

“Dzisiaj praworządność a co będzie jutro? Co jeszcze więcej może narzucić nam Unia Europejska?” – pytał w radiu Wnet prof. Ryszard Legutko.

Od unijnych dyplomatów korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon usłyszała, że weto Węgier, a być może i Polski, wywoła w Unii kryzys podobny do brexitowego.

Co więcej, z pewnością opóźni się w takiej sytuacji uruchomienie wypłat z funduszu odbudowy, których unijne państwa pilnie potrzebują, by złagodzić dramatyczne konsekwencje gospodarcze pandemii koronawirusa.

Jak usłyszała nasza dziennikarka, jeśli do weta faktycznie dojdzie, to szef Rady Europejskiej Charles Michel będzie rozmawiać w tej sprawie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i szefową Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, problem prawdopodobnie stanie się także tematem unijnego wideoszczytu pod koniec tygodnia.