Szkocja: Referendum ws. niepodległości oraz wstąpienie do UE jeszcze w 2021 roku?

Pierwsza minister Szkocji, Nicola Sturgeon miała powiedzieć, że chciałaby rozpisania ws. niepodległości Szkocji od Zjednoczonego Krolestwa już w przyszłym roku – pisze “The Times”.

Teraz Sturgeon, liderka Szkockiej Partii Narodowej, która opowiada się za niepodległością Szkocji miała powiedzieć, że drugie referendum ws. niepodległości kraju miałoby odbyć się w pierwszej części nowej sesji szkockiego parlamentu, która rozpocznie się w 2021 roku – informuje dziennik.

– Szkocja powinna mieć możliwość zdecydowania czy chce być niepodległa raczej wcześniej niż później – miała powiedzieć Sturgeon w rozmowie z ITV Border.

Rozpisaniu drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji sprzeciwia się premier Boris Johnson. Mówił on niedawno, że dewolucja (przekazanie uprawnień) szkockim władzom przez rząd Tony’ego Blaira była jego największym błędem.

Politycy angielscy podkreślają, że referendum z 2014 roku miało być jedynym referendum ws. niepodległości Szkocji w tym pokoleniu.

Politycy Szkockiej Partii Narodowej przekonują jednak, że sytuację zmienił Brexit i fakt, że większość Szkotów zagłosowało w referendum ws. brexitu – inaczej niż Anglicy – za pozostaniem w UE.

Dodatkowo, Szkoci jako naród proeuropejski chciałby w przypadku Brexitu móc przyłączyć się do Unii Europejskiej i jak najszybciej przeprowadzić referendun narodowe w tymże kierunku.

Zobacz też: UE: Umowa handlowa z Wielką Brytanią korzystna dla Polski