Sondaż: Wzrasta niechęć Polaków wobec pozostania w Unii Europejskiej

Jak wynika z najnowszego sondażu SW Research przeprowadzonego dla “Rzeczpospolitej”, blisko 17 proc. respondentów uważa, że Polska powinna opuścić Unię Europejską.

Po ostatniej decyzji Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że zobowiązania państwa członkowskiego do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodne z polską konstytucją, znów powrócił temat polexitu i sprzeciwu Polski wobec zarządzeń instytucji europejskich – informuje Rzeczpospolita.

“Czy Pana/Pani zdaniem Polska powinna opuścić Unię Europejską?“- takie pytanie zadała sondażownia SW Research.

Okazuje się, że blisko 17 proc. ankietowanych uznało, że chciałoby, aby Polska opuściła europejskie struktury. Przeciwnego zdania jest 62,6 proc. respondentów. Nieco ponad 20 proc. nie ma zdania na ten temat.

Jak wskazuje SW Research najbardziej negatywnie potencjalne wyjście z Unii oceniają ankietowani powyżej 50. roku życia i ci z wyższym wykształceniem. Pozostania w strukturach europejskich chce również 70 proc osób zarabiających w granicach 2,1 – 3 tys. zł.

– Wyjściu z Unii “tak” mówi więcej mężczyzn (22 proc. vs. 12 proc. kobiet) oraz taki sam odsetek (22 proc.) mieszkańców najmniejszych miast (do 20 tys.) – przekazał Adam Jastrzębski, Senior Project Manager w SW Research.

Najnowszy sondaż dla “Rzeczpospolitej” pokazuje najwyższy odsetek zwolenników “polexitu”, którego dotąd nie zaobserwowano.

Zobacz również: Polak wrócił z emigracji do Polski. Po pół roku zarabia 10 tyś zł na rękę