Ryanair zawiesza loty m.in. do Krakowa, Gdańska i Warszawy

Irlandzkie tanie linie lotnicze Ryanair poinformowały wczoraj, że pod koniec października zawieszają wszystkie loty z i do Irlandii Północnej. Samoloty irlandzkiego przewoźnika przestaną latać z obu lotnisk Belfastu: Belfast International oraz City.

Jak poinformował rzecznik prasowy irlandzkiego przewoźnika, do 30 października Ryanair wstrzyma loty z Belfast International Airport do sześciu destynacji: Alicante, Malagi, Krakowa, Gdańska, Warszawy i Mediolanu. Z kolei już 12 września zawiesi połączenia z lotniska City do: Alicante, Barcelony, Faro, Malagi, Mediolanu, Walencji, na Ibizę oraz Majorkę.

Powodem rezygnacji z obsługi wszystkich tras z dwóch lotnisk obsługujących Belfast jest konflikt Ryanaira z rządem Borisa Johnsona – wskazuje “The Guardian”.

Zobacz też: W Niemczech rozpoczęła się czwarta fala koronawirusa

Przewoźnik oskarża brytyjskie władze o nieustępliwość w kwestii zmniejszenia lub zawieszenia podatku lotniczego APD (Air Passenger Duty). W Wielkiej Brytanii APD jest jednym z najwyższych na świecie – wynosi £26 od pasażera na lotach krótkodystansowych oraz £150 w przypadku rejsów długodystansowych. 

Decyzja Ryanair pojawia się w trudnym momencie dla branży lotniczej i podkreśla kruchość połączeń międzynarodowych z Irlandią Północną, gdy ta próbuje zintensyfikować inwestycje zagraniczne po Brexicie, oferując lokalnym firmom dostęp do Wielkiej Brytanii i jednolitego rynku UE – informuje Londynek.net.

“To rozczarowujące, że Ryanair zdecydował się na zawieszenie operacji z Irlandii Północnej” – przekazał rzecznik lotniska Belfast International.

Jednocześnie port lotniczy ma nadzieję, że uda mu się przyciągnąć alternatywnych przewoźników, dlatego “współpracuje z innymi liniami, aby zapewnić ciągłość na trasach, z których wycofa się Ryanair”.

Zobacz również: Irlandia: Polak zabił rodzinę imigrantów z Iraku