Polska: “Żegnaj Papciu!”. Iluminacja rozświetliła Pałac Prezydencki

Dzień pożegnania Kawalera Orderu Orła Białego, Henryka J. Chmielewskiego, Papcia Chmiela” – czytamy we wpisie na Twitterze PL1918. Gmachu Pałacu Prezydenckiego rozświetliła iluminacja z hasłem: „Żegnaj Papciu!”.

Prezydent Duda zdecydował o pośmiertnym odznaczeniu Papcia Chmiela Orderem Orła Białego. Odznaczenie podczas uroczystości pogrzebowych przekazała rodzinie Chmielewskiego szefowa prezydenckiej kancelarii Grażyna Ignaczak-Bandych – informuje Niezależna.pl.

Papcio Chmiel (niegdyś zwany także Dziadziem Chmielem) urodził się 7 czerwca 1923 r. w Warszawie. Należał do Armii Krajowej, w jego domu odbywały się tajne spotkania podziemia. Uczestniczył w Powstaniu Warszawskim. Po wojnie został artylerzystą w Wojsku Polskim.

Foto: Iluminacja “Żegnaj Papciu” na fasadzie Pałacu Prezydenckiego

Karierę rysownika komiksów Chmielewski rozpoczął, rysując dla “Świata Przygód”, kontynuację losów Sierżanta Kinga z królewskiej konnicy (rok 1947), a potem w “Świecie Młodych” humoreski takie jak “Półrocze bumelanta” (rok 1951) czy “Witek Sprytek” (lata 1955-56).

W roku 1956 wpadł na pomysł komiksu o Romku, A’Tomku i małpie wysłanej w kosmos – czyli Tytusie. Historia ta nie znalazła uznania w redakcji “Świata Młodych”. Wydrukowano ją dopiero rok później, kiedy Rosjanie wystrzelili pierwszy sputnik. Od tamtego czasu aż do lat 80. przygody trójki bohaterów systematycznie ukazywały się na łamach “Świata Młodych”, a popularność komiksu przerosła oczekiwanie autora.

Od drugiej połowy lat 60., kiedy Tytus, Romek i A’Tomek pojawili się w książeczkach, przygody publikowane w piśmie coraz częściej stawały się fragmentami nowych albumów. Na podstawie komiksów powstał pełnometrażowy film animowany “Tytus, Romek i A’Tomek wśród złodziei marzeń”. Chmielewski był też autorem autobiografii pod tytułem “Urodziłem się w Barbakanie” oraz będącej drugim tomem tej biografii książki “Tytus zlustrowany”.

Chmielewski był Kawalerem Orderu Uśmiechu. W 2007 roku został odznaczony Złotym Medalem “Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2009 roku podczas uroczystości z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. W 2019 roku prezydent Andrzej Duda nadał mu Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Zobacz też: Niemcy: Zaleziono ciało 25-letniej polskiej modelki. Była dziewczyną piłkarza Bayernu Monachium