Polska: Rząd wysyła do Londynu dwa największe samoloty, które mają zabrać Polaków do kraju

Dzisiejszy popołudniowy rejs z Warszawy do Londynu-Heathrow PLL LOT wykona swoim największym samolotem, Boeingiem 787-9 Dreamliner – poinformował dzisiaj rzecznik spółki Krzysztof Moczulski. Maszyna na pokład może zabrać prawie 300 pasażerów.

Dzisiaj o godz. 10:00 czasu polskiego (9:00 czasu GMT) zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajmie się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w nocy, że “ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek”. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa – wskazał.

Czekamy na decyzje rządu ws. lotów z Wielkiej Brytanii do Polski. Na tę chwilę mogę przekazać, że dziś mamy zaplanowane dwa loty z Warszawy do Londyn-Heathrow. Pierwszy rejs odbył się rano, a na lot popołudniowy podstawimy Boeinga 787-9 Dreamliner – przekazał z kolei Moczulski.

Boeing 737 z Warszawy do Londynu wyleciał o godz. 7:35 czasu polskiego (6:25 czasu GMT); samolot może zabrać na pokład 186 pasażerów.  Kolejny, drugi rejs LOT-u z Warszawy zaplanowany jest na godz. 15:40 (14:40 czasu GMT) Dreamlinerem, który na pokład może zabrać 294 osoby – donosi Londynek.net.

Z Wielkiej Brytanii na warszawskie Lotnisko Chopina ma przylecieć dzisiaj w sumie osiem samolotów, w tym z Londyn-Heathrow, Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield i Edynburga. “Mamy zaplanowanych osiem rejsów: siedem z Anglii i jeden ze Szkocji. Chodzi o przyloty z Londyn-Heathrow, Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield oraz Edynburga” – przekazał rzecznik Lotniska Chopina Piotr Rudzki.

O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał wówczas, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Hancock dodał, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii, Australii i we Włoszech.

Zobacz też: Polacy uwięzieni w Londynie. Nowa mutacja koronawirusa zamyka Wielką Brytanię