Polska: Niestety; nowa mutacja koronawirusa już w Polsce

Brytyjska mutacja koronawirusa najprawdopodobniej dotarła do Polski. Laboratorium genXone poinformowało na Twitterze, że u pacjenta w Małopolsce wykryto brytyjski szczep choroby.

Jak przekazano PAP w biurze Laboratorium genXone, brytyjską odmianę koronawirusa wykryto w jednej ze 100 próbek przekazanych do badania przez spółkę Diagnostyka. Próbki pochodziły z całego kraju. Próbka, która zawiera materiał genetyczny brytyjskiej odmiany koronawirusa, należy do pacjenta z Małopolski – donosi Onet.pl.

“Mamy materiał genetyczny, ale bez informacji o pacjencie” – powiedziano w Laboratorium. Dział badawczo-rozwojowy Laboratorium genXone prowadzi projekt sekwencjonowania koronawirusa, w ramach którego próbuje poznać zmienność, mutację koronawirusa.

Uważa się, że odmiana B.1.1.7 jest dwukrotnie bardziej zaraźliwa niż obecnie dominująca wersja wirusa. Do końca marca – jak przewiduje CDC – mutacja wykryta po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii odpowiadać będzie za ponad 50 proc. wykrytych przypadków zakażenia koronawirusem w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz też: Holandia: Od weekendu rząd zamierza wprowadzić godzinę policyjną