Polska: “Historyczny moment” – pierwsza osoba w Polsce zaszczepiona przeciw Covid-19

W dniu dzisiejszym po godzinie 8:00 pierwsza osoba w Polsce przyjęła szczepionkę przeciw Covid-19. To naczelna pielęgniarka Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie Alicja Jakubowska. Zaszczepił ją dr Artur Zaczyński. – “Czuję się bardzo dobrze” – mówiła tuż po przyjęciu pierwszej dawki.

W CSK MSWiA w Warszawie zaszczepiono pięć pierwszych osób przeciw Covid-19 w Polsce – naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas – donosi Polsatnews.pl

– To historyczny moment (…) Jestem dumna z tego, że zostałam wybrana – powiedziała Alicja Jakubowska przed szczepieniem, dziękując dyrektorowi. – Nie bolało – powiedziała tuż po zabiegu, dodając z uśmiechem, że widać radość w jej oczach.

– Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie otrzymał w niedzielę 75 fiolek szczepionek. Pozwoli to zaszczepić 375 osób, ponieważ z jednej porcji tworzy się dawki dla pięciu osób – wyjaśniła wcześniej Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Po Alicji Jakubowskiej szczepionkę otrzymał dyrektor prof. Waldemar Wierzba. – Kompletnie nic nie poczułem, chyba z wrażenia – powiedział dyrektor. Po nim szczepionkę otrzymał ratownik medyczny Sławomir Butkiewicz.

– Żeby nie było tak, że ja tylko szczepię, także poddaję się szczepieniom – powiedziała lekarka Agnieszka Szarowska, dodając, że na pewno została zaszczepiona, bo to poczuła.

Agnieszka Szarowska wyjaśniła, że każda zaszczepiona osoba nie powinna opuścić lokalu przez 15 minut po zabiegu, gdyż “po każdym nowym preparacie mogą wystąpić reakcje alergiczne, wstrząs anafilaktyczny, w związku z tym przez 15 minut trzeba przebywać w lokalu pod opieką personelu” – wyjaśniła.

Po dr Szarowskiej szczepieniu poddała się także Angelika Aplas, jedna ze szpitalnych diagnostów laboratoryjnych CSK MSWiA. – Myślę, że dla wszystkich ta szczepionka ma duże znaczenie, cały świat czekał od początku pandemii na szczepionkę i mam nadzieję, że jeśli Polacy tłumnie i chętnie ruszą na szczepienia, to w końcu wrócimy do normalności – powiedziała Angelika Aplas.

Pierwsza transza szczepionek, która dotarła już do Polski to 10 tys. dawek. Kolejny transport ma zawierać 300 tys. dawek. Do końca stycznia powinno dotrzeć do Polski 1,5 mln dawek.

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 zakłada, że przed akcją szczepienia populacyjnego Polaków zaszczepieni zostaną m.in. pracownicy służb medycznych w tzw. szpitalach węzłowych.

Zobacz również: Irlandia: Mutacja koronawirusa obecna na wyspie