Polska: 25- latek ofiarą lawiny śnieżnej w Zachodnich Tatrach

W środę (19.01) podczas zjazdu z Hilińskiego Wierchu do Doliny Kamienistej lawina zasypała dwóch skalpinistów. Jednym z nich był 25-letni mężczyzna. 

Jak przekazali ratownicy z HZS (Horska Zachranna Służba) skalpiniści zjeżdżając  wywołali lawinę, która zasypała dwóch z nich. Trzyosobowa grupa była przygotowana na taką ewentualność. Posiadali tzw. lawinowy niezbędnik- detektory, łopatki i sondy. Jeden ze skalpinistów zawiadomił telefonicznie służby HZS. 

Pomimo nadciągającej pomocy, sytuacja była bardzo kryzysowa i przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Pijany Polak ukradł samochód z 6-letnim dzieckiem

Niezasypany uczestnik wypadku odkopał jednego z towarzyszy jeszcze przed przybyciem pomocy. Mężczyzna leżał 1 metr pod śniegiem. Stracił przytomność. Po jej odzyskaniu obaj ruszyli w poszukiwaniu kolegi. 

Udało się go namierzyć detektorem i odkopać. Znajdował się on 1,5 metra pod śniegiem. Był jednak nieprzytomny. Mimo reanimacji kontynuowanej przez ratowników, nie udało się go uratować.

Panujące niebezpieczeństwo w Tatrach stało się faktem. Obowiązuje tam drugi umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Również w środę po polskiej części Tatr lawina porwała dwóch turystów. Na szczęście nic im się nie stało. 

Zobacz również: 52-letni Polak aresztowany w Holandii. Miał dopuścić się morderstwa