Polacy nie chcą się testować na Covid-19. Wolą leczyć się sami

Polacy w pandemii, w przypadku wystąpienia objawów zakażenia Covid-19, wolą się leczyć samodzielnie, bez udziału lekarza. Tylko 7 proc. deklaruje wykonanie testu. Do tego tylko jedna na pięć badanych osób natychmiast skontaktowałaby się z lekarzem. Tak wynika z raportu pn. „Jak się leczy Polak w pandemii?”.

Tylko 36,1 proc. respondentów biorących udział w badaniu pt.: “Jak się leczy Polak w pandemii?” skontaktowałoby się z lekarzem, gdyby odczuwali objawy charakterystyczne dla grypy czy przeziębienia jak kaszel, katar, ból gardła, bóle mięśni. Ponad połowa w pierwszej kolejności leczyłaby się samodzielnie domowymi sposobami lub lekami dostępnymi bez recepty.

Jest to ogromny problem dla systemu ochrony zdrowia, gdyż bagatelizując objawy, wychodząc z domu, a nawet pojawiając się w pracy nakręcamy kolejną falę pandemii – podkreśla Iwona Kubicz z Procontent Communnication, firmy, która zleciła badanie. Co więcej z tego badania wynika, że jedynie 7 proc. respondentów wykonałaby test przeciwko Covid-19 – informuje Prawo.pl.

Z badania wynika, że jedynie 7 proc. respondentów wykonałoby test, żeby wykluczyć zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Z badania jednak nie wynika, czy byłby to test oficjalny, zlecony przez lekarza lub system online, czy zrobiony w zaciszu domowym. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że wielu pacjentów unika testowania, nawet jak lekarz wypisze skierowanie.

Pacjentowi, który odmówi wykonania na miejscu u lekarza szybkiego testu antygenowego, lekarz może wypisać skierowanie na test antygenowy lub PCR do zrobienia w punkcie wymazowym. Wówczas do czasu wykonania testu pacjent jest objęty 10 dniową kwarantanną. Za ten okres pacjenci dostają wynagrodzenie jak za czas choroby. Gdy nie wykona testu, po 10 dniach jest wolny. Nie grozi mu izolacja w razie pozytywnego wyniku, a domownikom kwarantanna. A jak zauważa Tomasz Zieliński, lekarz rodzinny w Wysokim, woj. lubelskie, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego, przepisy nie przewidują żadnych kar za niewykonanie testu na Covid-19.

Badanie pokazuje też, że wolimy się leczyć sami, co może jednak źle się skończyć w przypadku zachorowania na Covid-19. Ponad połowa respondentów mimo niepokojących objawów nie poszłaby do lekarza. Największy odsetek respondentów deklaruje leczenie lekami dostępnymi w aptece bez recepty (28 proc.), a blisko co czwarta osoba (23 proc). sięgnęłaby najpierw po domowe sposoby takie jak syropy czy napary.

Po wzroście sprzedaży amantadyny, widać też, że wielu Polaków stara się o receptę na amantadynę i leczy się nią w domu samodzielnie, choć badania naukowe nie potwierdzają jej skuteczności. Z dyskusji w mediach społecznościowych i na forach wynika zaś, że ten lek jest popularny wśród niezaszczepionych. A jak ostatnio napisał na swoim koncie na Twitterze Michał Chudzi, lekarz, kardiolog, na jednym z ostatnich dyżurów na oddziale Covid-19 miał pacjenta lat 60, nieszczepionego, bez innych chorób, po pięciu dniach amantadyny w domu, przyjętego z ponad 50 proc. zmianami w płucach.

Zobacz również: Polacy nie boją się bezrobocia