Polacy już planują wakacje. Oto top 5 najpopularniejszych miejsc w 2021 roku

Pierwsze miesiące nowego roku, a w szczególności luty i marzec to okres intensywnego planowania wyjazdów wakacyjnych. W tym roku kierunki podróży Polaków nie zmieniły się znacząco, choć na liście pojawiło się kilka mniej popularnych jak dotąd miejsc.

W okresie zimowym, ze względu na ograniczenia w podróży do Azji, Polacy postawili na egzotyczne kierunki w Afryce i Ameryce Centralnej. Na wierzchołku rankingu znalazła się tanzańska wyspa Zanzibar, a w top 5 uplasowały się kolejno Meksyk, Dominikana, Kuba i Aruba. W lutym zainteresowanie egzotycznymi kierunkami zaczęło stopniowo spadać za sprawą rozpoczęcia planowania wakacji w okresie wiosenno-letnim. Proces planowania w tym roku wygląda nieco inaczej niż w 2020 i 2019 roku. Eksperci eSky.pl zaznaczają, że Polacy szukają ofert i sprawdzają potencjalne kierunki podróży, by w momencie zniesienia restrykcji kupić bilety i wyjechać.

Jak informuje portal Podroze.dziennik.pl, poszukując ofert podróży Polacy kierują obecnie obowiązującymi ograniczeniami w kraju docelowym, a także dostępnością atrakcyjnych kierunków. Przewoźnicy już teraz zachęcają do rezerwowania biletów lotniczych – uzasadniają nie tylko gwarancją niższych cen, ale i możliwością spokojnego przygotowania się do wyjazdu.

Pandemia nie zmieniła znacząco preferencji podróżniczych Polaków. Analizując rezerwacje, eksperci eSky.pl wyróżnili kilka krajów, które będą królować wiosną i latem tego roku. Największą popularnością cieszy się w tym roku Hiszpania a w szczególności Malaga, ale również Wyspy Kanaryjskie, w tym Teneryfa.

Para Polaków zatrzymana na lotnisku w Irlandii. Mieli przy sobie za dużo gotówki

Najczęściej Polacy wyszukują ofert do tego kraju w okresie od końca kwietnia do połowy lipca. Tuż za Hiszpanią, na drugim miejscu uplasowały się Włochy. Od wielu lat największą popularnością cieszy się Rzym, a z kierunków wakacyjnych rośnie popularność Palermo na Sycylii. Zainteresowanie ofertami jest wyższe średnio o 24 proc. w stosunku do wiosny-lata 2020 roku.

Oprócz bliższych kierunków, Polacy w tym roku chcą zwiedzać Stany Zjednoczone. Jeszcze w 2019 roku, po zniesieniu obowiązku posiadania wiz polscy podróżnicy masowo rezerwowali bilety lotnicze do amerykańskich miast. W tym roku zainteresowanie jest bardzo duże – zaczynając od maja, wzrosty sięgają 10-20 proc. procent w zależności od miesiąca.

Kolejno w rankingu znalazły się lubiana przez Polaków Grecja i Portugalia. Oba te kraje polscy podróżnicy zamierzają odwiedzić w okresie maj-sierpień. Najczęściej wyszukiwanymi miastami w Grecji są Ateny i Saloniki, a w Portugalii Lizbona. Rośnie również popularność wysp Krety, Santorini i Madery.

Zobacz również: Polacy niby skromni, a na kontach odkładają miliardy