Oslo: Niepokojące dane, nagły wzrost liczby zakażeń

W ubiegłą środę w Oslo zarejestrowano 140 nowych zakażeń koronawirusem. Jest to o 39 przypadków powyżej średniej z poprzednich siedmiu dni. To także najwyższa dzienna liczba zakażeń od początku wakacji.

140 nowych zarejestrowanych przypadków zakażeń to o 81 więcej niż dzień wcześniej i o 58 więcej niż tego samego dnia w zeszłym tygodniu. W ciągu ostatnich dwóch tygodni dziennie rejestrowano średnio 83 nowe przypadki zakażeń – informuje Nettavisen.co.

Na początku tego miesiąca przewodniczący Rady Miasta Oslo Raymond Johansen informował agencję informacyjną NTB, że ​​spodziewa się wzrostu liczby zakażeń w stolicy po wakacjach.

– Wskaźniki infekcji od trzech tygodni wzrastają. W zeszłym tygodniu zarejestrowano 701 nowych przypadków infekcji. Jest to najwyższa tygodniowa liczba zakażonych od początku maja.

Dane te jednak nie niepokoją w szczególny sposób przewodniczącego Rady Miasta.

Zobacz również: Afera w Niemczech: pielęgniarka zamiast szczepionki podawała roztwór soli

– Obecnie, nawet przy rosnącej liczbie zakażeń, mamy w Oslo trzy hospitalizowane osoby chore na Covid-19. Dla porównania, na początku maja, kiedy wskaźniki infekcji były zbliżone do aktualnych, w szpitalach przebywało 50 osób. Liczby te wyraźnie pokazują, że ciężko choruje znacznie mniej osób niż wcześniej, ponieważ duża część społeczeństwa została już zaszczepiona. Dlatego też nie ma większego sensu porównywanie obecnych wskaźników infekcji z wcześniejszymi, mówi Johansen.

– Szczepienie w dużej mierze chroni przed poważnym przebiegiem choroby, a to oznacza, że ​​możemy teraz żyć z wyższymi wskaźnikami infekcji niż wcześniej.

Wskaźniki infekcji w stolicy kraju są najwyższe w dzielnicy Stovner. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano tam 327 przypadków zakażeń na 100.000 mieszkańców, a w minionych 24 godzinach zarejestrowano tam 13 nowych zarażonych osób.

Na kolejnych miejscach pod względem liczby zakażeń znajdują się dzielnice Søndre Nordstrand (301) i Alna (279).

W dzielnicy Nordstrand odnotowuje się obecnie najniższe wskaźniki infekcji. W ciągu ostatnich dwóch tygodni zarejestrowano tam 84 przypadki zarażonych na 100.000 mieszkańców, a w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano trzy nowe zarażone osoby.

W Oslo od marca zeszłego roku zarejestrowano 39.603 zakażeń koronawirusem.

Zobacz również: W Norwegii coraz łatwiej o nową pracę