ONZ: Polska przed Wielką Brytanią, Szwajcarią i Japonią

Polska awansowała w rankingu Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W tym roku wyprzedziła takie kraje jak Szwajcarię, Japonię czy Wielką Brytanię.

Polska awansowała w rankingu Zrównoważonego Rozwoju ONZ o kilka miejsc w ciągu ostatniego roku. Według prof. Bolesława Roka z Akademii im. L. Koźmińskiego, to zasługa m.in. wzrostu gospodarczego, eliminacji ubóstwa czy zwiększania dostępu do internetu. Nieco gorzej idzie nam walka ze zmianami klimatycznymi – wskazał profesor w rozmowie z PAP.

Ranking Zrównoważonego Rozwoju ONZ uwzględnia 165 krajów, a pozycja każdego z nich uzależniona jest od wielu wskaźników, z których w Polsce analizuje się 126 – informuje Businessindiser.com.pl.

W tym roku Polska otrzymała 80,2 punktów, przy czym najwięcej punktów uzyskała Finlandia (85,9 punktów), Szwecja (85,6), Dania (84,9), Niemcy (82,5), Belgia (82,2), Austria (82,1). Co ciekawe, niżej niż Polska uplasowała się w rankingu Szwajcaria (80,1), Zjednoczone Królestwo (80,0), Japonia (79,8) czy Kanada (79,2).

Jeżeli chodzi o kraje naszego regionu to bardziej zrównoważonym rozwojem niż my może pochwalić się Słowenia (81,6), Estonia (81,6), czy Republika Czeska (81,4). Ale już Republika Słowacji ma 79,6 punktów, Łotwa 79,2 punkty, a Węgry 78,8 punktów.

Spośród siedemnastu celów, Polska od zeszłego roku (zdobyliśmy wtedy 78,10 pkt) poprawiła swoje wyniki w zakresie: Walki z biedą (cel nr 1), podnoszenia jakości edukacji (cel nr 4), poprawy jakości wód (cel nr 6), rozwoju przemysłu, innowacji i infrastruktury (cel nr 9) ochrony życia na lądzie (cel nr 15).

Umiarkowaną poprawę odnotowano w celach nr 2,3, 5, 8, 14 i 16. Wśród nich jest m.in. walka z głodem, dobra jakość życia, wzrost gospodarczy, dobra jakość edukacji, ochrona życia w wodzie, a także kategoria “Pokój, sprawiedliwość i silne instytucje”.

Rok podkreślił również, że Polska coraz lepiej gromadzi dane statystyczne służące do tworzenia rankingu, podnosi poziom ich przejrzystości i dostępności tych danych. W wewnętrznym rankingu Statistical Performance Index mierzącym właśnie monitorowanie i gromadzenie danych, nasz kraj znalazł się w tym roku w pierwszej dziesiątce z punktacją 89,1 na 100. “Mierzymy obecnie 126 wskaźników to jest osiągnięciem, bo w wielu krajach brakuje danych” – wskazał.

Wyjaśnił, “że dzięki precyzyjnemu systemowi pomiarów, wiadomo, w jakich obszarach są braki, w jakich mamy osiągnięcia i co przed nami”.

Zobacz również: Wracasz z UK do Polski? Czeka cię obowiązkowa kwarantanna