Nowe zasady wjazdu do Polski: Wymagany będzie negatywny wynik testu na koronawirusa

“Osoby wjeżdżające do Polski będą musiały okazać negatywny wynik testu na koronawirusa. W przeciwnym razie czeka je kwarantanna – poinformował Adam Niedzielski w rozmowie z TVN24.

Obecne obostrzenia związane z Covid-19 są związane z przekraczaniem granicy i obowiązują w przypadku osób podróżujących transportem zbiorowym. Konieczne więc jest okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przekroczeniem granicy. W przeciwnym razie przyjezdnych czeka 10-dniowa kwarantanna.

Minister pytany, od kiedy zostanie wprowadzona ta zasada, odpowiedział: „Myślimy, żeby zrobić to jeszcze w tym tygodniu, pod koniec. Chcemy jeszcze dopracować regulacyjnie szczegóły, służby muszą się do tego przygotować, bo to będzie oznaczało konieczność do powrotu działań Straży Granicznej. SG deklaruje, że potrzebuje mniej więcej 48 godzin, żeby dojść do takiej zdolności operacyjnej. Myślę, że to pod koniec tygodnia stanie się faktem” – mówił minister zdrowia.

Dopytywany przez prowadzącego Konrada Piaseckiego, czy trzeba będzie pokazać negatywny wynik testu na SARS-CoV-2, żeby nie trafić na kwarantannę po wjeździe do Polski, Niedzielski potwierdził. – I tak będzie prawdopodobnie na granicy południowej – wskazał. Jak zaznaczył, konieczne jest doprecyzowanie przepisów dotyczących pracowników transgranicznych. Na pytanie redaktora TVN24 czy będzie to dotyczyło Niemiec, minister odparł że nie.

Na ten moment ma to dotyczyć wyłącznie osób przekraczających południowe granice Polski, z Czechami oraz Słowacją. Oprócz tego stwierdził, że granice same w sobie nie zostaną zamknięte, lecz należy się liczyć z jeszcze częstszymi kontrolami niż dotychczas. Oficjalne stanowisko polskiego rządu mamy poznać jeszcze w tym tygodniu.

Zobacz również: Emigracja: Polacy wracają do Polski głównie dla starszych rodziców