Norwegia: Wysokie ceny przerażają Polaków. “Rozważamy powrót do kraju”

Tak wysokich wzrostów cen nie było w Norwegii od 34 lat. W zeszłym roku ceny wzrosły bardziej niż płace. Lokalni bankowcy ostrzegają przed niebezpieczeństwem dalszych podwyżek stóp procentowych.

Z danych zaprezentowanych przez Centralny Urząd Statystyczny (SSB) wynika, że w 2021 roku w Norwegii ​​ceny CPI wzrosły aż o 5,3 procent. Aby odszukać w przeszłości wyższy całkowity wzrost cen musimy cofnąć się do 1988 roku. Wówczas to CPI (Indeks zmiany cen towarów i usług konsumpcyjnych) wzrósł o 6, 6 proc.

Główną przyczyną tak znaczącego wzrostu cen są oczywiście rekordowo wysokie ceny energii elektrycznej. Tylko one podnoszą bowiem inflację o około 3 punkty procentowe – informuje Nettavisen.no.

“Najważniejszym czynnikiem wpływającym na wzrost cen towarów i usług są nadal ceny energii elektrycznej. Dzieje się tak pomimo tego, że program wsparcia Stortingu ma znaczący wpływ na ostateczne ceny energii elektrycznej dla gospodarstw domowych” – donosi Camilla Rochlenge z Centralnego Urzędu Statystycznego.

– Od grudnia 2020 r. do grudnia 2021 r. ceny energii elektrycznej, w tym opłata sieciowa wzrosły ponad dwukrotnie, kontynuuje.

Mieszkamy w Oslo od 10 lat. Tu się urodziły nasze dzieci i tu zamierzaliśmy z mężem osiąść na stałe – tłumaczy 36-letnia Kinga. Ale to co się dzieje z podwyżkami w ciągu ostatnich 3 lat to nas poważnie niepokoi. Za cenami energii idą i inne opłaty, o których się mało mówi. Zastanawiamy się, czy nie wynająć tutaj naszego mieszkania i powrócić do rodzinnego Wrocławia – informuje.

Według Centralnego Urzędu Statystycznego w grudniu ceny energii elektrycznej, w tym opłat przesyłowych wzrosły o 7,2 procent. Bez rządowego systemu wsparcia, cena energii elektrycznej, łącznie z opłatami przesyłowymi, wzrosłaby o około 30 procent – w ujęciu od listopada do grudnia.

Władze Norwegii do Polaków “Szczepcie się!”

Do wzrostu cen przyczyniły się również rosnące ceny paliw oraz lotniczy transport pasażerski. Wzrost CPI został zaś nieco osłabiony przez spadające w tym samym okresie ceny żywności i napojów bezalkoholowych. Od listopada do grudnia ceny żywności i napojów bezalkoholowych spadły o 0,8 proc. Wpływ na to miały prawdopodobnie przedświąteczne promocje.

Ceny rosły nie tylko w 2021 roku. Poniżej przedstawiono roczne wzrost cen w Norwegii – w latach 2004-2020.

Wysoki wzrost cen w ubiegłym roku oznacza dla większości konsumentów spadek siły nabywczej, czyli tzw. spadek płac realnych. Według Norges Bank, wzrost płac w 2021 roku oscylował bowiem w granicach 3 procent.

Zobacz również: Irlandia: Kary finansowe za używanie słowa “Covid”