Norwegia: “Ten widok łamie serce” Minister spraw zagranicznych Norwegii na granicy polsko – ukraińskiej

“Rodziny z małymi dziećmi i zwierzętami idące pieszo przez granicę z Ukrainy”. To widok jaki napotkała minister spraw zagranicznych Anniken Huitfeldt (Ap) w czasie swojej wizyty w Polsce. Jednego dnia tę granicę przekroczyło 140.000 osób.

“Ten widok łamie serce” mówi Huitfeldt w rozmowie z agencją informacyjną NTB, cytowana przez portal Nettavisen.no.

W środę minister spraw zagranicznych Norwegii odwiedziła przejście graniczne w Dorohusku w południowo-wschodniej Polsce, gdzie nieustannie napływają uchodźcy wojenni z Ukrainy. Wielu z nich przemieszcza się pieszo z walizkami i zwierzętami, w temperaturze około zera i przy padającym śniegu.

Widziałam dzieci z tornistrami, które nie są wypełnione książkami, ale pluszowymi misiami i rzeczami, które musieli zabrać z domu. Wśród uchodźców prawie nie ma mężczyzn i jest bardzo niewielu młodych chłopców. Oni zostali po drugiej stronie granicy, mówi Huitfeldt.

Minister spraw zagranicznych przyznała, że widziała w swoim życiu wiele obozów dla uchodźców, ale nigdy wcześniej nie widziała ludzi uciekających przez granicę.

Zobacz również: Polak dołącza do Międzynarodowego Legionu i jedzie walczyć na Ukrainę

To mówi nam wiele o okrucieństwie tej wojny – mówi i dodaje: – Takiej rzeki uchodźców w Europie, tak blisko Norwegii, już dawno nie widzieliśmy”.

Foto: Polska przyjęła już ponad 1.6 mln uchodźców z Ukrainy

Anniken Huitfeldt spotka się podczas wizyty z polskim ministrem spraw zagranicznych Zbigniewem Rauem.

Polska przyjęła do tej pory ponad 1,2 mln uchodźców wojennych z Ukrainy, a tylko w poniedziałek granicę przekroczyło ich nieco ponad 140 tysięcy.

Norwegia przekazała do ONZ kwotę 250 milionów koron, przeznaczonych na pomoc uchodźcom przybywającym do krajów sąsiadujących z Ukrainą, w tym do Polski.