Norwegia: Połowa osób wjeżdżająca do kraju nie odbiera telefonów od pracowników kontroli. W tym Polacy?

Od lutego Narodowe Centrum Kontroli zadzwoniło do 150.000 osób przyjeżdżających do Norwegii. Tylko połowa z nich odebrała telefon.

Każdego tygodnia do Norwegii wjeżdża do 40.000 osób. Krajowe Centrum Kontroli osób wjeżdżających powstało w lutym. Od tego czasu pracownicy centrum próbowali skontaktować się z około 150.000 osób. Telefon odebrała zaledwie połowa, podało NRK Dagsrevyen.

– Do osób, z którymi próbowaliśmy się skontaktować, a którzy telefonu nie odebrali połączenia, wysyłany jest automatyczny SMS z informacją, że dzwoniliśmy, dlaczego dzwoniliśmy oraz informacje o obowiązujących zasadach kwarantanny – mówi Marit Winther Abrahamsen, dyrektor działu usług serwisowych Helfo (agencji Generalnej Dyrekcji Zdrowia zajmującej się m.in. administracją norweskiej służby zdrowia oraz dostarczaniem informacji i wskazówek dotyczących usług zdrowotnych).

Centrum wysłało już 360.000 automatycznych smsów, które wysyłane są w drugim i piątym dniu po wjeździe do kraju – informuje Nettavisen.no.

W Centrum zatrudnionych jest 70 osób mówiących w dziewięciu językach – norweskim, angielskim, polskim, rosyjskim, litewskim, rumuńskim, arabskim, urdu i somalijskim. Ich głównym zadaniem jest sprawdzanie czy osoby przyjeżdżające do Norwegii przestrzegają zasad przeprowadzania testów i kwarantanny. Centrum pomaga także gminom w monitorowaniu osób przybyłych do Norwegii.

– Informujemy przyjeżdżających o przepisach związanych z testami i kwarantanną. To skomplikowany zestaw przepisów, który często się zmienia, a dzięki temu mamy większą pewność, że podróżni poprawnie zrozumieli wszystkie informacje, mówi Abrahamsen.

Około 4 do 5 procent rozmów kończy się powiadomieniem gmin o możliwym naruszeniu zasad wjazdu.

Generalna Dyrekcja Zdrowia wolałaby, aby więcej osób odbierało telefony, ale zastępca Generalnego Dyrektora Zdrowia Espen Rostrup Nakstad uważa, że ​​mimo to program jest ważnym narzędziem przyczyniającym się do spadku liczby zakażeń importowanych w ostatnich miesiącach.

– Sytuacja poprawiła się znacząco. Mimo że co tydzień przyjeżdża do kraju około 35-40 tysięcy osób, to import infekcji jest dziś na bardzo niskim poziomie. Centrum wykonuje świetną robotę, mówi.

Liczbę Polaków zamieszkujących Norwegię szacuje się na ponad 100 tys.

Zobacz również: Wlk. Brytania: Funt będzie miał konkurencję? Cyfrowa waluta coraz bliżej