Norwegia: Otwarcie na turystów z zagranicy. Polacy muszą poczekać

Norwegia zmienia przepisy wjazdowe. Od 27 maja podróż do tego kraju możliwa jest już również w celach turystycznych. Podróżujący z Polski wciąż jednak muszą liczyć się z obostrzeniami. 

Norwegia pod koniec stycznia zamknęła swoje granice dla ruchu turystycznego, zezwalając na wjazd do kraju jedynie w przypadku podróży koniecznych. Teraz władze kraju stopniowo luzują restrykcje i otwierają się na zagranicznych gości. Podróżnych nadal obowiązują jednak restrykcyjne przepisy. Zmieniają się one w zależności od państwa, z którego przyjeżdżamy – informuje Radio Zet..

Przypomnijmy, że od 29 marca osoby przyjeżdżające do Norwegii z zagranicy muszą poddać się hotelowej kwarantannie przez 10 dni. Obowiązkową izolację można skrócić, przedstawiając negatywny wynik testu w siódmym dniu. Zasady te uległy jednak zmianie dla podróżujących z części krajów, również z Polski. 

Jak czytamy na stronie MSZ, od 27 maja Norwegia zniosła kategorię podróży zbędnej/niezbędnej. Oznacza to, że umożliwione zostały również wyjazdy o charakterze turystycznym. Wcześniej wjechać mogły tylko osoby ze stałym zameldowaniem w Norwegii (z nielicznymi wyjątkami).

Podróżujący muszą przygotować się jednak na liczne obostrzenia na granicach. Wszystkie państwa świata podzielone zostały na trzy grupy – w zależności od aktualnej sytuacji epidemicznej ustalono określone przepisy wjazdu i kwarantanny w Norwegii.

Pierwsza grupa to kraje z mniejszą liczbą zakażonych niż 150 na 100 tys. w ciągu ostatnich 14 dni. Podróżni z tych państw nie muszą przechodzić kwarantanny w hotelu. Mogą przejść okres izolacji w domu czy innym wybranym przez siebie miejscu.

Druga grupa to kraje z większą liczbą zachorowań niż 150 na 100 tys. (w ciągu dwóch minionych tygodni), a trzecia – ze szczególnie dużą liczbą zakażeń.

Polska została zakwalifikowana do drugiej grupy. To oznacza, że podróżujący z naszego kraju muszą przebywać na kwarantannie w hotelu co najmniej do 3 dnia. Dopiero negatywny wynik testu PCR, wykonanego najwcześniej 3 dnia, zwalnia z hotelu i dalszą część kwarantanny można odbywać np. w domu. Kolejny test, w siódmym dniu, zwalnia z reszty kwarantanny – o ile wynik badania na obecność Covid-19 jest negatywny. 

Władze Norwegii przypominają, że obowiązuje system rejestracji elektronicznej dla każdego, kto chce wjechać na teren Norwegii. Oznacza to, że podróżujący muszą wstępnie zarejestrować się cyfrowo, by otrzymać kod niezbędny do przekroczenia granicy kraju. 

Zobacz również: Do Niemiec bez testów i kwarantanny

Polub nas, dziękujemy!

POLONIASWIAT.PL - najnowsze wiadomości o Polakach z kraju i ze świata. Zapraszamy.