Norwegia: Norwegowie w kolejkach po alkohol. Rząd zamyka Oslo a Szwecja granicę z Norwegią

Norwegowie ruszyli po zapasy alkoholu do otwartych w innych gminach sklepów monopolowych – podały tamtejsze media. Powodem jest decyzja rządu o zamknięciu Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiej odmiany koronawirusa.

W Norwegii alkohol sprzedawany jest tylko w nielicznych państwowych sklepach. Agencja EPA opublikowała w sobotę zdjęcie wieloosobowej kolejki, ustawionej przed sklepem monopolowym w mieście Sandvika, położonym nieopodal stolicy kraju, Oslo – donosi Tvn24.pl.

Wszystkie sklepy monopolowe zostały zamknięte w Oslo po odkryciu wariantu brytyjskiego koronawirusa w domu spokojnej starości pod Oslo. Kolejka w Sandvika zajęła kilka przecznic, a ludzie utrzymywali dystans zgodnie z zaleceniami dotyczącymi pandemii COVID-19 w Norwegii” – przekazała EPA.

Rząd Norwegii ogłosił w sobotę zamknięcie Oslo oraz dziewięciu okolicznych miejscowości w związku z wykryciem w gminie Nordre Follo ogniska brytyjskiej odmiany koronawirusa. Na skutek zakażenia tym wariantem zmarły dwie osoby.

Od soboty do 31 stycznia w Oslo oraz dziewięciu sąsiednich gminach obowiązywać będzie 13 nowych obostrzeń, wśród nich jest całkowity zakaz prywatnych i publicznych spotkań, zamknięte są sklepy monopolowe, a szkoły prowadzić będą naukę na dystans. Minister zdrowia zaapelował do mieszkańców dotkniętych zamknięciem gmin o nie opuszczanie swoich miejscowości.

Szwecja zamyka granicę

W niedzielę zamknięcie granicy z Norwegią w związku z wykryciem w Nordre Follo ogniska brytyjskiej mutacji koronawirusa ogłosił rząd Szwecji.

Jak poinformował szwedzki minister spraw wewnętrznych Mikael Damberg, zakaz wjazdu z Norwegii obowiązywać będzie od północy z niedzieli na poniedziałek do 14 lutego.

– Chcemy uniknąć sytuacji, w której Norwegowie będą przyjeżdżać do Szwecji, gdy ich sklepy są zamknięte. Zależy nam na ograniczeniu ryzyka rozprzestrzenienia się mutacji koronawirusa w naszym kraju – stwierdził Damberg.

Zobacz też: Covid-19: Holandia wprowadziła godzinę policyjną