Norwegia: Dobre informacje dla Polaków. W okresie kwiecień-lipiec Norwegia otrzyma ponad milion dodatkowych szczepionek

W drugim kwartale Norwegia otrzyma 593.190 dodatkowych dawek szczepionki firmy Pfizer. Również lipcowe dostawy będą dużo większe niż pierwotnie zakładano.

W kwietniu, maju i czerwcu Norwegia otrzyma łącznie 2.917.980 dawek szczepionki firmy Pfizer-BioNTech, powiedział w rozmowie z Dagbladet Knut Jønsrud, kierownik sekcji szczepień w Instytucie Zdrowia Publicznego – informuje Nettavisen.no.

W 17. tygodniu Norwegia otrzyma pierwszą dostawę 59.670 dodatkowych dawek – łącznie 207.090 dawek. Następnie w maju spodziewane są dostawy 248.040 dodatkowych dawek – w sumie 1.050.660 dawek, a następnie w czerwcu dostarczonych zostanie kolejne 285.480 dodatkowych dawek – łącznie 1.220.310.

W środę ogłoszono, że Unia Europejska do lata otrzyma 50 milionów dodatkowych dawek szczepionki od firmy Pfizer / BioNTech.

Szwedzki koordynator dostaw szczepionek Richard Bergström poinformował telewizję NRK, że Norwegia otrzyma w lipcu od 1,2 do 1,5 miliona dawek szczepionki Pfizer / Biontech, czyli znacznie więcej niż pierwotnie ogłoszono. Poprzednie zapowiedzi mówiły bowiem o lipcowych dostawach na poziomie 710.000 dawek.

Richard Bergström jest negocjatorem i kupcem szczepionek zarówno dla Szwecji, jak i Norwegii.

Unia Eropejska zawiera umowy na dostawy z poszczególnymi producentami szczepionek i negocjuje umowy z kolejnymi. Norwegia jest również objęta tymi umowami, poprzez zawarte za Szwecją umowy odsprzedaży. Ścisła współpraca ze Szwecją oznacza, że ​​Norwegia ma dostęp do szczepionek na równych warunkach ze wszystkimi państwami członkowskimi UE.

Zobacz również: Gang młodocianych terroryzował Polaków. 42-letni Damian “Złapałem i przestraszyłem tak, że się posikał”