Niemcy: Zmiany na granicach w związku z Majówką. Brandenburgia już podjęła decyzję

Koronawirus w mniejszym stopniu zagraża stabilności niemieckiego systemu zdrowia. Władze Brandenburgii zdecydowały się na poluzowanie obostrzeń na granicy z Polską. Dotyczy to jednak tylko w pełni zaszczepionych.

Majówka mimo pandemii koronowirusa poza granicami Polski i to niezbyt daleko, bo tuż za Odrą? Tak, ale tylko dla wybranych. Brandenburgia zniosła w środę obowiązek 10-dniowej kwarantanny po wjeździe dla osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 – podaje Radio Szczecin.

Co ważne: poluzowanie obostrzeń w niemieckim landzie dotyczy tylko osób, które są już co najmniej dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki szczepionki, jeśli taka jest wymagana.

Zobacz również: Niemcy: Dramat w polskiej rodzinie. Pijany rzucił się z nożem na kobiety

Dodatkowo podczas wjazdu na teren Brandenburgii trzeba mieć negatywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2. Musi być on wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed wjazdem do Niemiec, co – jak zauważa stacja – regulują przepisy federalne, a nie landowe.

Musimy pamiętać, że te dwa warunki, które pozwalają już od środy wjechać na teren Brandenburgii, nie obowiązują już na terenie landu Meklemburgia-Pomorze Przednie. Szczecińska rozgłośnia przypomina, że Polska uznawana jest przez władze Niemców za obszar wysokiego ryzyka.

Przypomnijmy: wcześniej obowiązek 10-dniowej kwarantanny dla osób w pełni zaszczepionych zniosły władze: Hesji, Dolnej Saksonii, Badenii-Wirtembergii i Nadrenii, a Saksonia rozważa ten ruch.

– Liczba przypadków nie rośnie już tak szybko, a trzecią falę udało się spowolnić – ocenił tymczasem w czwartek Lothar Wieler, szef Instytutu im. Roberta Kocha.

Minister zdrowia Niemiec Jens Spahn powiedział z kolei, że choć liczba nowych zakażeń nie jest już tak niepokojąca, ale oddziały intensywnej terapii są nadal przepełnione.

W czwartek niemieckie służby sanitarne poinformowały o niemal 25 tys. nowych infekcji (mniej o 5 tys. niż tydzień temu) i o 264 zgonach pacjentów z COVID-19.

Zobacz też: Polce w Niemczech zabroniono mówienia po polsku. Zmiażdżyła nauczycielkę jednym słowem (wideo)