Niemcy: Ważna informacja dla Polaków. Zmiana zasad przekraczania granicy

Pandemia koronawirusa nie zwalnia. Z powodu wysokiej liczby zakażeń niemiecki kraj związkowy Meklemburgia-Pomorze Przednie zaostrzył zasady przekraczania granicy z Polską.

Meklemburgia-Pomorze Przednie graniczy z województwem zachodnio-pomorskim. Jak poinformował portal dw.com, osoby wyjeżdżające do Polski z obszaru Niemiec muszą po powrocie odbyć dwutygodniową kwarantannę, a także zgłosić się do lokalnego urzędu ds. zdrowia.

Wynika to z tego, że Polska uznawana jest za obszar ryzyka. Jeżeli ktoś nie dostosuje się do tych zaleceń, może zostać ukarany grzywną, wynoszącą nawet do 2,5 tys. euro (około 8 tys. zł). Wyjątkiem są pracownicy transgraniczni.

W Loecknitz mieści się polsko-niemieckie liceum. Uczęszcza do niego 19 uczniów z Polski, którzy przystąpią do egzaminu maturalnego. Dzięki działaniom Stowarzyszenia Wspólnota Samorządowa Pomerania, otrzymają dofinansowanie na szybkie testy na koronawirusa – dzięki temu mogą wrócić na zajęcia.

W regionie dojdzie do zmian. Obniżeniu ulegną ceny szybkich testów. Stworzone będą ponadto centra testowe na przejściach granicznych w Ahlbeck i Linken. Wykonanie testu dla pracowników transgranicznych ma kosztować 10 euro.

Do tej pory odnotowano w Niemczech 2,42 mln przypadków zakażenia koronawirusem. Najwięcej zachorowań wykryto w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.

Zobacz także: Wlk. Brytania: Polacy na równi z Rumunami ws. wniosków o status osiedleńczy