Niemcy: Dobre wiadomości dla Polaków w Niemczech. Koniec z testami i kwarantanną

Niemcy skreślą Polskę z listy obszarów podwyższonego ryzyka epidemicznego. Nie oznacza to jednak, że obowiązujące dotąd zgłoszenie wjazdu i test na koronawirusa zostaną zniesione od razu.

Od niedzieli, 30 maja, Polska nie jest już uznawana przez Niemcy za obszar podwyższonego ryzyka epidemicznego – podaje Deutsche Welle za Instytutem Roberta Kocha i niemieckim Ministerstwem Spraw Zagranicznych, które poinformowało, że tego dnia uchyli ostrzeżenie przed podróżowaniem do Polski, zastrzegając jednocześnie, że nadal będzie odradzać podróże, które nie są niezbędne.

Dotąd podróżni przekraczający granicę polsko-niemiecką musieli zarejestrować wjazd na stronie einreiseanmeldung.de, zrobić test na obecność koronawirusa przed wjazdem do Niemiec lub w ciągu 48 godzin po przyjeździe i przebywać w kwarantannie do czasu uzyskania negatywnego wyniku – informuje Rzeczpospolita.

Zasady te nie zostaną jednak zniesione wraz z usunięciem Polski z czarnej listy covidowej, liczy się bowiem to, na jakim obszarze przebywał podróżny 10 dni przed przekroczeniem granicy. Ponieważ Polska do 29 maja była jeszcze obszarem ryzyka, będą one obowiązywać każdego, kto tego dnia lub wcześniej był w Polsce, aż do 8 czerwca.

Zgłaszać wjazdu i wykonywać testów nie muszą między innymi podróżujący przez Niemcy w tranzycie (bez zbędnych postojów i noclegu), przekraczający granicę w ramach małego ruchu przygranicznego (do 24 godzin), odwiedzający najbliższą rodzinę (do 72 godzin), pracownicy transgraniczni i transportowi.

Polskie MSZ przypomina, że wejście na pokład samolotu lecącego do Niemiec ciągle będzie możliwe zasadniczo tylko z negatywnym wynikiem testu. Szybkie testy antygenowe mogą być wykonane najwcześniej 48 godziny (testy PCR, LAMP, TMA 72 godziny) przed planowaną godziną lądowania w Niemczech, przy czym liczy się czas pobrania próbki.

Negatywnego wyniku testu w podróży lotniczej do Niemiec nie muszą mieć dzieci do szóstego roku życia, a przy locie z Polski również osoby zaszczepione (14 dni od podania ostatniej dawki) oraz ozdrowieńcy (28 dni – 6 miesięcy po pozytywnym wyniku testu PCR). Wyniki testów i zaświadczenia powinny być po angielsku, niemiecku, francusku, hiszpańsku lub włosku.