Niemcy: Dobre informacje dla pracowników; rząd zapowiada podwyżkę płacy minimalnej

Rząd w Berlinie chce podwyższyć płacę minimalną w Niemczech do 12 euro za godzinę. Odpowiednia ustawa ma wejść w życie jeszcze w tym roku.

Minister pracy Hubertus Heil jeszcze w tym roku chce zrealizować obiecaną podwyżkę płacy minimalnej do dwunastu euro za godzinę. – Olaf Scholz, kandydując na kanclerza, powiedział, że w ciągu roku podniesiemy płacę minimalną do dwunastu euro. Dojdzie do tego w roku 2022, bo jest to konieczne – zaznaczył Heil w wywiadzie dla niemieckiej agencji prasowej DPA.

Jak informuje Gazeta.pl minister zapowiedział, że “w ciągu najbliższych kilku tygodni” przedstawi projekt ustawy w tej sprawie. Jak stwierdził, planowana podwyżka jest konieczna, bo jest to “kwestia uczciwości i poszanowania godnej pracy”.

Obecnie stawka minimalna w Niemczech wynosi 9,82 euro brutto za godzinę. 1 stycznia br. wzrosła o 22 eurocenty za godzinę. Podwyżka do 12 euro została zapisana w umowie koalicyjnej SPD, Zielonych i FDP. Zazwyczaj podwyżki następują zgodnie z wytycznymi tzw. komisji ds. płacy minimalnej, która składa się z przedstawicieli pracodawców i związków zawodowych.

Pracodawcy krytykują plany ustawowego podniesienia płacy minimalnej, ale nie odstrasza to szefa resortu pracy. – Jeśli stowarzyszenia pracodawców nie chcą, aby państwo interweniowało, to powinni odrobić swoją pracę domową w kwestii negocjacji zbiorowych. Tylko 48 procent pracowników jest objętych umowami zbiorowymi – powiedział Hubertus Heil. Wiele osób w kraju pracuje “w zdecydowanie zbyt dużym sektorze niskich płac” i “mimo pracy na pełnym etacie ledwo wiąże koniec z końcem” – dodał.

Realizacja obietnicy wyborczej to także “kwestią zaufania do demokratycznej polityki” – powiedział minister pracy. Dodał, że komisja ds. płacy minimalnej zachowa swoją dotychczasową funkcję niezależnej komisji i nadal będzie wydawać zalecenia dla niemieckiego rządu.

Zobacz również: Zamordowano 46-letniego polskiego emigranta