Niemcy: Coraz większe obostrzenia. Więzienie za nieprzestrzeganie kwarantanny

Nieprzestrzeganie zasad kwarantanny, czy całkowite uchylanie się od niej będzie w Niemczech powodem do zamknięcia w więzieniu. „Granicząca z Polską Saksonią wprowadziła, jako pierwszy niemiecki kraj związkowy, tak radykalną sankcję” – podaje Radio ZET.

W Niemczech obowiązuje całkowity lockdown. Zamknięte są przedszkola i szkoły, a w rejonach z największymi wskaźnikami nowych zakażeń koronawirusem mieszkańcy nie mogą oddalać się od domów dalej niż na odległość 15 kilometrów.

Zaostrzone po nowym roku restrykcje nie przełożyły się do tej pory na poprawę sytuacji epidemicznej. W Niemczech notuje się nawet 20 tys. nowych zakażeń dziennie, ale i coraz wyższą śmiertelność na Covid-19. W czwartek berliński Instytut im. Roberta Kocha informował o 1244 ofiarach z ostatniej doby.

Władze robią wszystko, by obywatele przestrzegali obostrzeń. Z uwagi na ich kwestionowanie w Saksonii postanowiono zaostrzyć karę za bagatelizowanie epidemii. Zamknięcie w więzieniu na mocy nowej regulacji prawnej grozi tzw. wszystkim, którzy uparcie negują obowiązek kwarantanny.

Drastyczna sankcja jest ostatecznością, jeśli skutków nie przynoszą urzędowe upomnienie i surowa kara pieniężna. Będzie nakładana na mocy sądowego orzeczenia. Saksonia ma obok Turyngii najwyższe w Niemczech wskaźniki zakażeń koronawirusem i zgonów wskutek Covid-19.

Zobacz też: Holandia: Rząd podał się do dymisji. Powodem zasiłki na dzieci