Lockdown w Niemczech przedłużony. Wiadomo, kiedy pierwsze luzowanie obostrzeń

Po trwającej blisko 9 godzin konferencji kanclerz Angela Merkel i premierzy krajów związkowych podjęli w środę wieczorem decyzję o przedłużeniu lockdownu w Niemczech do 28 marca. Zarazem przedstawiono kilka opcji poluzowań w zależności od rozwoju sytuacji.

Po konferencji Angela Merkel mówiła o “wchodzeniu w nową fazę epidemii z uzasadnionymi nadziejami”. Teraz chodzi głównie o “mądre podejmowanie kolejnych działań zmierzających w kierunku otwarcia (gospodarki)” – zaznaczyła. “Wiosna 2021 roku będzie inna niż wiosna rok temu”. To za sprawą szczepionek i testów. “Szczepienia są wyjściem z pandemii” – zauważyła Merkel.

Kanclerz podkreśliła, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy udało się wiele osiągnąć. – To, przez co razem przeszliśmy, było trudne – stwierdziła. Ale było też skuteczne, ponieważ uniknięto przeciążenia oddziałów intensywnej terapii, powstrzymano rozprzestrzenianie się wirusa i zapobieżono masowemu bezrobociu.

Pierwsze poluzowanie zasad lockdownu powinno wejść w życie już w poniedziałek – powiedziała kanclerz powołując się na ustalenia przyjęte podczas środowej narady. Na początek zostanie złagodzone rygorystyczne ograniczenie prywatnych kontaktów.

Począwszy od przyszłego poniedziałku, prywatne spotkania w jednym gospodarstwie domowym z udziałem członków innej rodziny będą ponownie możliwe, ale ograniczono liczbę ich uczestników do pięciu osób oprócz dzieci do 14 roku życia. Jeśli liczba infekcji będzie się nadal obniżać, z czasem dozwolonych będzie jeszcze więcej kontaktów z innymi osobami – poinformowano w środę po spotkaniu władz federalnych i związkowych.

Targi ogrodnicze, kwiaciarnie i księgarnie mogą również być ponownie otwierane w całym kraju od 8 marca, ale na ściśle określonych zasadach. Dotyczą one przestrzegania zasad higieny i dystansowania społecznego: wprowadzono regułę, że na jednego klienta ma przypadać dziesięć metrów kwadratowych i dotyczy to pierwszych 800 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży. Na każde dodatkowe 20 metrów kwadratowych powierzchni sprzedaży przypada jeden dodatkowy klient – ustalono.

Ograniczone możliwości luzowania restrykcji mogą być stosowane w regionach, gdzie zapadalność będzie się utrzymywać poniżej 7-dniowego progu 100 nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców.

Kolejne kroki wychodzenia z lockdownu będą uzależnione od tego czy poprzedni etap nie doprowadził do pogorszenia zapadalności siedmiodniowej w okresie 14 dni – zaznaczyła kanclerz niemieckiego rządu.

Zobacz również: Niemcy: Zmiana zasad przekraczania granicy z Polską