Irlandii Płn. Mieszkańcy za referendum ws. przyłączenia do Republiki Irlandii

Mieszkańcy Irlandii Północnej popierają organizację referendum w sprawie odłączenia się od reszty Zjednoczonego Królestwa i dołączenia do Republiki Irlandii. Z badania przeprowadzonego dla tygodnika “Sunday Times” wynika, że Irlandczycy chcą zjednoczenie z republiką ze stolicą w Dublinie.

Referendum w Irlandii chce 51 procent pytanych, 44 procent jest przeciwko. Gdyby do głosowania doszło, sondaż sugeruje, że Ulster pozostałby jednak przy koronie. Przewaga unionistów (protestantów) nie jest jednak wielka i wynosi 47 procent do 42 procent (katolicy). Za katolikami przemawia jednak fakt, że mają oni wyższy przyrost naturalny w Irlandii Północnej niż protestanci.

“Czas zacząć robić plany. Czas zacząć o tym rozmawiać” – tak na doniesienia o poparciu dla głosowania zareagowała na Twiterze Sinn Fein, działająca po obu stronach granicy partia opowiadająca się za przyłączeniem Irlandii Północnej do Republiki. – Czas, by rząd Irlandii rozpoczął przygotowania. Możemy pokonać dzielące bariery i zbudować nową Irlandię – oceniła wiceszefowa Sinn Feinn Michelle O’Neil – informuje Polskieradio24.pl.

Pierwsza minister Irlandii Północnej Arlene Foster z probrytyjskiej partii DUP mówiła w Sky News, ze to nie czas na takie dyskusje – Wszyscy wiemy, jak takie głosowanie podzieliłoby ludzi. Teraz wszyscy musimy się zjednoczyć, by walczyć z koronawirusem – przekonywała.

Nastroje niepodległościowe nie są za to widoczne w Walii. Cardiff jako stolicę niepodległego kraju chciałby widzieć co czwarty Walijczyk.

Zobacz również: Szkocja: Co drugi mieszkaniec kraju za ponownym referendum niepodległościowym