Irlandia: UE przywróciła kontrole na granicy Irlandii i Irlandii Północnej

“Niewiarygodnym aktem wrogości” ze strony Unii Europejskiej nazwała w piątek szefowa rządu Irlandii Północnej Arlene Foster decyzję Brukseli o czasowym przywróceniu kontroli granicznych między Irlandią a Irlandią Północną.

UE przywróciła kontrole graniczne, aby zapobiec eksportowi przez granicę szczepionek przeciw Covid-19, mimo że Irlandia Północna nie importuje sama szczepionek, lecz dostaje je w ramach zakupów dokonywanych przez rząd brytyjski – informuje Polsatnews.pl.

Zgodnie z umową o warunkach brexitu, Irlandia Północna pozostała częścią unijnego jednolitego rynku w zakresie obrotu towarami, a zatem wszystkie produkty z UE do tej brytyjskiej prowincji powinny być eksportowane bez kontroli granicznych.

UE się powołała na art. 16 protokołu w sprawie Irlandii Północnej będącego częścią umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa ze Wspólnoty, który pozwala obu stronom na jednostronne zawieszenie tych postanowień w przypadku uznania, że w wyniku obowiązywania protokołu nastąpiły “poważne trudności gospodarcze, społeczne lub środowiskowe”.

W piątek Komisja Europejska wprowadziła mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek przeciw Covid-19 z terytorium UE, co jak wyjaśniono, ma zagwarantować, że ich dostawy do UE będą na zakontraktowanym poziomie.

– Poprzez uruchomienie art. 16 w ten sposób, Unia Europejska po raz kolejny pokazała, że jest gotowa wykorzystać Irlandię Północną, kiedy odpowiada to jej interesom, w najbardziej nikczemny sposób – z powodu dostarczeniem szczepionki, która ma na celu ratowanie życia – oświadczyła Arlene Foster.

Zobacz też: Polak z Irlandii potrzebuje pomocy. “Przeszczep jedyną szansą”