Irlandia: Polski artysta wyróżniony przez burmistrz hrabstwa Cork. Otrzyma stypendium w wysokości €8,000

Artysta wizualny Tomasz Madajczak otrzymał stypendium “PLATFORM 31” przyznawane przez Radę Hrabstwa Cork, na południu Irlandii. Jest jednym z 31 artystów z całego kraju, którzy otrzymali stypendium w wysokości 8 000 euro na zainwestowanie w praktykę, udział w programie doradczym oraz rozwojowym.

Obecny projekt Tomasza Madajczaka „No Space” będzie głównym tematem jego udziału w w tzw. “PLATFORMIE 31”. Począwszy od 2020 roku, a zarazem krótko po rozpoczęciu pandemii, projekt był wspierany przez program Covid-19 Arts Council. Nasz rodak do współpracy zaprosił artystów i indywidualne osoby, dzieląc się swoim doświadczeniem przestrzeni (fizycznej i psychicznej) oraz ich specyfiką.

Jak informuje Thecork.ie, przemawiając po ogłoszeniu stypendium burmistrz hrabstwa Cork Mary Linehan Foley powiedziała:

„Od ponad trzydziestu pięciu lat lokalne biura artystyczne współpracują bezpośrednio z artystami, aby zapewnić rozwój sztuki we wszystkich społecznościach. Praca oddolna i fundamentalna pozwoliła Urzędowi ds. Sztuki Rady Hrabstwa Cork zidentyfikować i odpowiedzieć na potrzeby artystów z Cork, utrzymując znaczenie sztuki i kultury w zmieniającym się środowisku. PLATFORMA 31 uznaje centralne miejsce w naszej kulturze zajmowane przez twórców. Artyści pomagają nadać naszemu życiu znaczenie i nowe perspektywy ”.

Projekt Polaka “Oddech”

Tomasz Madajczak urodził się w 1979 roku w Gorzowie Wielkopolskim. W latach 1998-2003 studiował fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Intermediów w pracowni prof. Andrzeja Syski. Niedługo potem Tomasz wyemigrował do Irlandii, gdzie mieszka i tworzy do dziś. Wystawiał w Polsce, Niemczech, Holandii, Francji i Irlandii.

Program stypendialny i rozwojowy Platformy 31 pozwoli projektowi Tomasza ewoluować w nowym kierunku, ziemi i powiązań z miejscem oraz tego, jak wpływa to na kulturę. Dla Madajczaka pandemia stworzyła przestrzeń do głębokiej refleksji i nowych sposobów podejścia do jego praktyki artystycznej.

Ma on również nadzieję, że będzie mógł dzielić się i rozwijać projekt poprzez nową współpracę, doświadczenia transkulturowe i różne podejścia do sztuki jako języka alternatywnego.

Zobacz również: Szkocja: Polakowi poderżnięto gardło. Za to, że kibicował innemu klubowi