Irlandia: Polak uciekł przed swoją rozprawą. Złapano go po 10 latach

Polak prawie 10 lat temu uciekł z Irlandii po tym, jak znaleziono przy nim narkotyki o wartości 40 tys. euro. Został złapany w tym roku w sierpniu i teraz stanął przed sądem. Okazało się, że na co dzień jest już przykładnym mężem i ojcem.

Europejski nakaz aresztowania został wydany dla Jakuba G. po tym, jak ten opuścił Irlandię w 2012 r., tuż przed zaplanowaną rozprawą.

Jak donosi irlandzki “Independent”, mężczyzna w 2012 r. mieszkał w Dublinie i właśnie tam został złapany z marihuaną o wartości około 40 tys. euro. W jego mieszkaniu znaleziono też 14,5 tys. euro w gotówce.

Tuż przed zaplanowaną rozprawą 27-letni wówczas mężczyzna uciekł z Dublina. Jak się okazało, zamieszkał w Danii i tam zbudował życie od początku. Spotkał swoją obecną żonę, z którą ma dwoje dzieci, na co podczas dzisiejszej rozprawy kładł nacisk jego adwokat.

Rozprawa odbyła się dopiero teraz, bo Jakub G. został złapany w Danii w sierpniu tego roku, czyli po blisko dziesięciu latach od ucieczki. Od tamtego czasu cały czas patrzył przez ramię, ale prowadził też przykładne życie – ma rodzinę, pracę, kupił dom, spłaca kredyt hipoteczny – informuje Onet.pl.

Przeczytaj również: Lecisz do Irlandii przez Wlk. Brytanię? Zmieniły się zasady wjazdu do UK

Sędzia Melanie Greally zaznaczyła, że to trudna sprawa, jednak uwierzyła w przemianę oskarżonego. – Nałożenie kary pozbawienia wolności w tym przypadku oznaczałoby ingerencję w jego życie w stopniu, który byłby być może nieproporcjonalny w danych okolicznościach – powiedziała sędzia Greally.

Skazała go na trzy lata pozbawienia wolności, ponieważ jednak więzienie oznaczałoby koniec dotychczasowego, przykładnego życia, jest to wyrok w zawieszeniu. Dodatkowo mężczyzna musi opuścić Irlandię w ciągu 72 godzin i nie wracać do tego kraju przez 15 lat.

Zobacz również: Irlandia – ojciec Hindus bił polskie dzieci. Nie wrócą już do Irlandii