Irlandia: Ojciec – Hindus bił polskie dzieci. Polski sąd zdecydował o zakazie ich wydania do Irlandii

Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował o zakazie wydania dwójki dzieci z Polski do Irlandii. Chodzi o chłopców urodzonych w Polsce, z którymi matka uciekła z Irlandii do Polski. Powodem miała być przemoc stosowana wobec niej przez ojca dzieci.

W sprawie interweniował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który złożył pierwszą w historii skargę nadzwyczajną. “Wielki sukces! Sąd Okręgowy we Wrocławiu zdecydował dziś o zakazie wydania dwójki dzieci z Polski do Irlandii. (…) Dziękuję Sędziom Sądu Najwyższego, Sądu Okręgowego i Prokuratorom” – napisał minister Michał Wójcik na Twitterze.

Rodzice dwójki chłopców mieszkali w Irlandii – to Hindus i Polka, która miała również irlandzkie obywatelstwo. Podczas pobytu w Irlandii, mężczyzna miał wobec kobiety stosować przemoc fizyczną – informuje Gazeta.pl.

Przeczytaj także: Irlandia: Polak zabił na autostradzie całą rodzinę jadąc pod prąd

Pięć lat temu sąd w Dublinie wydał Hindusowi nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do matki i dzieci. Kobieta ubiegała się o wyrażenie zgody na stały wyjazd dzieci do Polski. Irlandzki sąd wyraził jednak zgodę tylko na tymczasowy wyjazd. Kobieta wówczas przyjechała z dziećmi do Polski, ale nie wróciła już do Irlandii.

Trzy lata temu mężczyzna złożył do Sądu Rejonowego dla Wrocławia-Fabrycznej wniosek o wydanie dzieci, co skutkowałoby ich wyjazdem do Irlandii. Powołał się na Konwencję Haską i zapis dotyczący cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę. Sąd uwzględnił wniosek i nakazał powrót dzieci.

Zarówno matka, jak i prokurator, złożyli apelacje od tego orzeczenia. Sąd Okręgowy we Wrocławiu jednak je oddalił. W odpowiedzi Prokurator Generalny złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN uwzględniła ją, uchyliła orzeczenie i przekazała sprawę wrocławskiemu Sądowi Okręgowemu do ponownego rozpoznania.

Zobacz również: Jutro mecz Polska – Anglia. Bilety nawet… po 100 tyś. złotych!