Irlandia: Koniec lockdownu i wyraźnie mniej zakażeń

W Republice Irlandii nastąpił koniec sześciotygodniowy lockdownu, a poziom zagrożenia Covid-19 został obniżony z najwyższego piątego – na trzeci. Część restrykcji zostanie jednak zniesiona dopiero w najbliższym czasie.

Od samego rana otwarte są wszystkie sklepy, a także punkty usługowe, w tym salony fryzjerskie i kosmetyczne, muzea, galerie i siłownie. Mogą się odbywać nabożeństwa z udziałem wiernych.

Restauracje i puby wznowią swoją działalność w najbliższy piątek. Przyjmować gości będą mogły również hotele.

Od 18 grudnia można będzie się spotykać w zamkniętych pomieszczeniach z członkami dwóch innych gospodarstw domowych, a w okresie od 18 grudnia do 6 stycznia zniesione zostaną restrykcje w poruszaniu się po kraju.

Do tego czasu ludzie nadal powinni pozostawać w hrabstwach, w których mieszkają, chyba że są istotne powody do przemieszczania się, jak praca, nauka czy opieka nad osobą potrzebującą. Nadal też obowiązywać będzie zalecenie pracy z domu, jeśli jest to możliwe.

Lockdown w Irlandii znacząco zmniejszył liczbę nowych zakażeń – w pierwszym tygodniu jego obowiązywania średnia dobowa liczba wykrytych infekcji wynosiła 1 124, natomiast w ostatnich 10 dniach waha się w przedziale od 200 do 350.

Spadła także liczba zgonów. Od 12 dni nie zdarzyło się, by dobowy bilans był dwucyfrowy. Od początku epidemii w Irlandii zakażenie koronawirusem wykryto u 72 544 osób, z czego 2 053 zmarły.

Zobacz również: Polak ginie w wypadku spowodowanym przez irlandzkiego nastolatka