Irlandia: Garda grozi księdzu prokuraturą, bo nie wyrzuca wiernych z kościoła

Irlandzka policja Gardai grozi katolickiemu księdzu prokuraturą. Kapłan odmówił wyproszenia ludzi, którzy przyjechali na mszę świętą.

Zgodnie z obecnymi obostrzeniami w Irlandii zgromadzenia religijne są zakazane, a kapłan, który by je organizował, może otrzymać grzywnę w wysokości 2500 euro oraz/lub trafić do więzienia na sześć miesięcy. Restrykcje te są elementem strategii walki prowadzonej przez irlandzki rząd z koronawirusem – informuje Pch24.pl.

Służby zainteresowały się na tym gruncie ks. P. J. Hughesem z parafii Mullahoran w hrabstwie Cavan. Ktoś poinformował policję o Mszy świętej odbywającej się w jego parafii. Skontaktował się z nim lokalny biskup, Francis Duffy, ostrzegając księdza, że znalazł się na grząskim gruncie.

Kapłan tymczasem odprawiał Mszę świętą, na którą samorzutnie przybyli wierni katolicy. Nie przerwał jej i nikogo nie wyprosił. – Kontynuowałem odprawianie Mszy, ponieważ uważam, że praktykowanie religii jest naszym konstytucyjnym prawem – powiedział. Podkreślił, że kościół, w którym posługuje, przedsięwziął wszystkie środki wymagane przez rząd w obliczu Covid-19.

W ostatnią niedzielę, zanim ks. Hughes odprawił Mszę świętą, odwiedziło go dwóch policjantów. Poinformowali go, że łamie prawo. Gdy Msza się skończyła, pojawiło się z kolei czterech funkcjonariuszy, którzy powiedzieli, że sprawa odprawienia Mszy świętej trafi do prokuratury w związku ze złamaniem rygorów sanitarnych.

Według ks. Hughesa nie ma jednak mowy o żadnym przestępstwie, bo irlandzka konstytucja gwarantuje prawo do wyznawania wiary i sprawowania publicznego kultu. Według irlandzkich mediów służby dały ks. Hughesowi ostatnią szansę na zaprzestanie odprawiania Mszy świętej z udziałem wiernych. Ksiądz ubolewa, że nie ma żadnego wsparcia.

– Zdecydowałem odprawiać Mszę każdego dnia, ale nie mogę tego robić w wyznaczonym czasie, bo przyjdą na nią wierni – powiedział. Jak dodał, nie chce, by jego sprawą zajmowała się prokuratura, będzie więc odprawiał Mszę codziennie o innej porze, transmitując ją jedynie w mediach społecznościowych. 

Zobacz też: Polak z Dublina przystawił nóż do gardła byłej partnerce

Według irlandzkiej prasy katolickiej nie jest to odosobniony przypadek, policja podejmowała już analogiczne działania także odnośnie innych kapłanów.