Irlandia: Czy w kraju zostaną pozamykane apteki?

W Republice Irlandii, coraz bardziej realny jest problem niedoboru leków w aptekach. Na horyzoncie maluje się scenariusz coraz częstszego skracania godzin pracy oraz zamknięć placówek aptecznych w weekendy oraz dni wolne od pracy.

Jak informuje Irish Pharmacy Union “Jeśli nie wprowadzi się odpowiednich zmian, ucierpią na tym sami pacjenci. IPU zaznaczała też, że pandemia wywarła mocny wpływ w całym sektorze, a utrzymanie aptek i farmaceutów w zawodzie stało się trudniejsze niż kiedykolwiek” – informuje Irishexaminer.ie.

“Jeżeli farmaceuta nie jest dostępny – apteka w zgodzie z prawem, nie może zostać otwarta. Sektor zaczyna właśnie odczuwać prawdziwe ukłucie spowodowane tym brakiem” – informuje dziennik.

Przyczyn tej sytuacji jest wiele, jednak według IPU, najważniejsza wiąże się z kształceniem niewystarczającej ilości specjalistów. Obecnie, każdego roku, na kierunku farmacja, na młodych ludzi czekać ma 240 miejsc – a to zdecydowanie za mało. – Lokalne apteki muszą także stawić czoła rosnącej konkurencji – po adeptów farmacji zgłaszać mają się także inne sektory, które chcą zatrudniać ich jako specjalistów klinicznych w ramach HSE bądź oferują im stanowiska badawcze w firmach farmaceutycznych”

Przeprowadzone  przez IPU badanie pokazuje, że 98% farmaceutów uważa, że musi przeznaczać zbyt dużą ilość czasu na wypełnianie dokumentów – a to z kolei oznacza mniej czasu dla pacjentów. Rozwiązaniem, jakie wskazuje tu IPU, jest wdrażanie inicjatyw związanych z e-zdrowiem, takich jak np. w pełni zintegrowane elektroniczne przepisywanie leków.

Zobacz również: Wlk. Brytania: Sąd zdecydował “Polacy będą wydalani z kraju