Irlandia: Najwięcej zgonów od maja. Pełen lockdown

W Irlandii w trakcie ostatniej doby stwierdzono 13 zgonów z powodu Covid-19, co jest najwyższą liczbą od połowy maja i wykryto 1 269 zakażeń koronawirusem – podało wczoraj ministerstwo zdrowia tego kraju.

To drugi przypadek od początku października, by liczba zgonów była dwucyfrowa i pierwszy od połowy maja, by przekraczała 10. Jeśli chodzi o bilans zakażeń, jest on nieznacznie – o 14 – niższy od rekordu, który został zanotowany w niedzielę. Tym samym jest to siódmy kolejny dzień, w którym wykryto przynajmniej tysiąc nowych infekcji.

Całkowity bilans epidemii w Irlandii wzrósł do 52 256 zachorowań i 1 865 ofiar śmiertelnych.

O północy w nocy ze środy na czwartek w całej Irlandii zacznie obowiązywać piąty, najwyższy stopień zagrożenia koronawirusem, co oznacza powrót – z nielicznymi wyjątkami – do takich restrykcji, jakie miały miejsce w pierwszej fazie epidemii. Piąty poziom zagrożenia ma obowiązywać przez sześć tygodni, choć po czterech nastąpi przegląd sytuacji.

Zamknięte zostaną wszystkie sklepy poza tymi, które sprzedają niezbędne towary, podobnie jak punkty usługowe. Puby, bary i restauracje mogą działać tylko w systemie na wynos lub z dostawą. Ludzie powinni nie oddalać się więcej niż 5 km od domu i jeśli to możliwe, wykonywać pracę zdalnie. Zakazane są wszelkie spotkania z osobami z innych gospodarstw domowych w pomieszczeniach zamkniętych. Nieczynne będą wszystkie muzea, galerie, siłownie, obiekty rekreacyjne. Świątynie będą otwarte tylko do indywidulanych modlitw.

Od obecnego tygodnia obowiązuje pełen lockdown wraz z brakiem możliwości przemieszczania się pomiędzy hrabstwami.