Irlandia: 38-letni Polak potrzebuje pomocy. “Przeszczep jest jedynym ratunkiem”

Z dnia na dzień życie 38-letniego Kamila Ossowskiego przewróciło się do góry nogami. Zawodnik ju-jitsu, ojciec piątki dzieci, choruje na ostrą białaczkę szpikową i musi znaleźć dawcę. – Szansa jest jak jeden do 5 milionów – mówi narzeczona.

– O wszystkim dowiedzieliśmy się 17 grudnia zeszłego roku, gdy Kamil trafił do szpitala. Dwa dni wcześniej zrobił wyniki badań, bo źle się czuł od 3 tygodni. Myśleliśmy, że ma anemię. Okazało się, że to ostra białaczka szpikowa – mówi nam Sabina Berth Zaborowska, narzeczona Kamila Ossowskiego – informuje Interia.pl.

38-latek wraz z rodziną żyje na co dzień w Irlandii. – Jest wspaniałym ojcem piątki dzieci, które strasznie go kochają. Jest również dobrym i ciepłym człowiekiem, którego niejeden miał okazję poznać. Zawsze pełen optymizmu. Miłość mojego życia – tak opisuje go narzeczona.

Polak w jednym z irlandzkich klubów trenuje sztuki walki. Specjalizuje się w ju-jitsu. Ze względu na warunki fizyczne (prawie 2 m wzrostu) grał też w siatkówkę i koszykówkę. – Od zawsze jest aktywny. Całe życie na siłowni. Dzień przed tym jak dowiedzieliśmy się o białaczce też trenowaliśmy – dodaje Berth Zaborowska, która zawodowo jest trenerką personalną.

Kamil Ossowski przebywa obecnie w szpitalu St. James w Dublinie. Skończył pierwszy cykl chemioterapii. Jego jedynym ratunkiem jest jednak przeszczep szpiku kostnego. W tym celu 38-latek musi znaleźć “genetycznego bliźniaka”.

Foto: Kamil to wspaniały człowiek, ojciec piątki dzieci, sportowiec

Aktualnie w ogólnoświatowej bazie znajduje się 50 mln dawców. Jeśli członkowie rodziny pacjenta nie są zgodnymi dawcami, szuka się w bazie dawcy niespokrewnionego. Problem w tym, że szpik Ossowskiego jest “bardzo specyficzny”. – Poszukiwania już się rozpoczęły. Szansa jest jak jeden do 5 milionów – informuje Berth Zaborowska.

Na apel odpowiedzieli już znajomi z Irlandii. Narzeczona Ossowskiego liczy, że również więcej Polaków dołączy do akcji. – Specjaliści twierdzą, że powiązania genetyczne są bliższe w miejscu, w którym się urodziliśmy. Na Facebooku powstał profil “Podziel się szpikiem z Kamilem i uratuj mu życie”.

Jeśli dawca nie znajdzie się za 8-10 tygodni, to niestety Kamil będzie musiał zostać poddany kolejnej chemii, która będzie go osłabiać. Przeszczep jest jedynym ratunkiem – mówi.

Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każdy, kto jest ogólnie zdrową osobą pomiędzy 18. a 55. rokiem życia, waży nie mniej niż 50 kg i nie ma znacznych problemów z otyłością. W Polsce do bazy można dołączyć w momencie oddawania krwi – trzeba to jedynie zgłosić w trakcie rejestracji.

Można również zamówić darmowy pakiet z Fundacji DKMS, dzięki któremu samodzielnie pobierzemy wymaz z wewnętrznej strony policzka. Osoby, które chciałyby dołączyć do bazy dawców i pomóc w walce innym z chorobą mogą się zarejestrować w tym miejscu.

Zobacz też: Niemiecki biznesmen “Zabiłbym wszystkich Polaków”. Sąd wydał wyrok