Irlandia: 33-letni Polak odciął matce głowę. Psychiatra: “To schizofrenia paranoidalna”

Dwóch niezależnych psychiatrów nie było zgodnych, czy oskarżony o zabójstwo swojej matki Polak może stanąć przed sądem. Prawdopodobnie jego stan wciąż nie pozwala na poddaniu go rozprawie.

Sędzia Michael White zadecyduje, czy Tomasz Krzysztof P. (33 l.) może być sądzony przed Centralnym Sądem Karnym w Dublinie za domniemane zabójstwo swojej 57-letniej matki.

Ciało kobiety pozbawione głowy zostało znalezione w jej domu w Clonmore, Ardee, hrabstwo Louth rano 8 stycznia ubiegłego roku. Stwierdzono na nim liczne rany kłute, a także leżący obok topór i kilka noży – informuje Breakingnews.ie.

33-latek z Ardee został aresztowany tego samego dnia, a następnie uznany za niezdolnego do sądzenia po zbadaniu go przez psychiatrów w Centralnym Szpitalu Psychiatrycznym (CMH) w Dundrum w Dublinie. 

Podczas aresztowania okazało się, że Polak okłamywał psychiatrów co do stanu swojego zdrowia. Jego prawnik, Roisin Lacey SC, uważa, że ​​klient cierpi na urojenia a jego objawy są najprawdopodobniej wynikiem schizofrenii paranoidalnej i że nie jest on zdolny do udziału w procesie sądowym.

“Oskarżony nadal ma szereg urojeniowych przekonań o tym, że zmarła kobieta nie jest jego prawdziwą matką, ale wiedźmą, która użyła czarnej magii by go skrzywdzić – stwierdził obrońca.

Obrona wnosiła w sądzie także uznanie, że objawy psychotyczne u oskarżonego mogły być skutkiem zażywania narkotyków.

Zobacz też: Irlandia: Rozpoczęła się trzecia fala pandemii koronawirusa