Irlandia: 20-letnia Polka zatrzymana za próbę wwiezienia radzieckiej wyrzutni moździerzy

Służby portu w Dublinie postawione w stan podwyższonej gotowości, gdy 20-letnia Polka próbowała wwieźć do kraju radziecką wyrzutnię pocisków moździerzowych.

Do zdarzenia doszło 10 grudnia br. w porcie w Dublinie. Jak informuje The Irish Times, podczas rutynowej kontroli vana na numerach rejestracyjnych z Europy Centralnej funkcjonariusze Urzędu Skarbowego oraz Służby Celnej prześwietlili samochód dostawczy, w którym odkryli urządzenie do transportowania wyrzutni moździerzowych.

Kierowcą okazała się 20-letnia Polka, która poinformowała służby, iż wycofana ze służby rosyjskiej wyrzutna moździerzowa 82 mm KRH 36Y została zamówiona przez jednego z kolekcjonerów z Irlandii Północnej. Została ona zatrzymana i przewieziona na komisariat celem dalszych wyjaśnień.

W momencie zatrzymania Polki na miejscu pojawili się członkowie Specjalistycznej Jednostki Detektywistycznej (SDU) zajmujący się sprawami paramilitarnymi i zagrożeniami terrorystycznymi. Zabezpieczyli oni teren portu i nad ranem przetransportowali wyrzutnię do sekcji balistycznej kwatery głównej Gardy celem dalszej analizy.

Śledztwo prowadzone jest równocześnie w Irlandii Północnej oraz Walii, skąd z Holyhead promem pojazd został przetransportowany do Dublina.

Zobacz też: Polska zieloną wyspą Europy jeśli chodzi o ilość zatrudnienia