Holandia: Rząd podał się do dymisji. Powodem zasiłki na dzieci

Premier Holandii Mark Rutte złożył w dniu dzisiejszym (15.01) dymisję swojego rządu na ręce króla Wilhelma-Aleksandra. Decyzja ma związek z aferą dotyczącą nieuprawnionych działań urzędu skarbowego wobec rodzin pobierających zasiłki na dzieci.

Jak poinformowano w oświadczeniu, Rutte zapowiedział, że nadal będzie pełnił funkcję premiera do czasu wyłonienia nowego rządu po wyborach zaplanowanych na 17 marca. Rutte pozostanie też liderem i kandydatem na premiera swojej Partii Ludowej na rzecz Wolności i Demokracji (VVD) – informuje Gospodarka.dziennik.pl.

Decyzja o dymisji zapadła po posiedzeniu gabinetu, na którym omawiany był raport parlamentu dotyczący skandalu wokół działań urzędu skarbowego. Władze skarbowe w latach 2012-2019 – mimo nadzoru rządu – miały bezpodstawnie wszczynać postępowania o wyłudzenia wobec ok. 10 tys. rodzin pobierających zasiłki na dzieci. Sprawy dotyczyły w większości osób mających podwójne obywatelstwo.

W rezultacie działań fiskusa, rodziny te musiały zwrócić tysiące euro, co doprowadziło wiele z nich do finansowej ruiny. Poszkodowani mają otrzymać co najmniej 30 tys. euro zadośćuczynienia.

Zobacz też: Holandia przedłuża lockdown, Belgia wydłuża restrykcje