Holandia wprowadza obowiązkowe testy dla przyjeżdżających do kraju

Już za 12 dni rząd Holandii wprowadza obowiązkowe testy na COVID dla osób przyjeżdżających do tego kraju. Nowe zasady wchodzą w życie 8 sierpnia i dotyczą podróżnych przybywających z krajów UE oznaczonych kolorem żółty.

Podjęto także decyzję, że od wtorku 27 lipca wakacje w krajach UE są dozwolone. Kraje UE są oznaczone obecnie kolorem żółtym lub zielonym.

Ułatwienie wyjazdów zagranicznych na wakacje rząd Holandii tłumaczy wysokim wskaźnikiem zaszczepienia w Holandii: 83,5 proc. osób otrzymało pierwszą dawkę, a 59 proc. dorosłych jest w pełni zaszczepionych – informuje „De Volkskrant”.

Przeczytaj także: Irlandia wprowadza szczepienia 12 – 15 latków

Jednak by zapobiec wzrostowi zakażeń po letnich wakacjach wprowadza się pewne rygory dla porywających czy przyjeżdżających z krajów UE.

Według Służby Zdrowia GGD, w okresie 13-20 lipca około 4 tysięcy Holendrów przywiozło wirusa z letnich wakacji za granicą. Większość osób zakażonych było wśród powracających z wakacji w Hiszpanii, 1241 podróżnych uzyskało wynik pozytywny.

Ci, którzy podróżują z tzw. „żółtego” kraju i mają powyżej 12 lat mają obowiązek okazać dowód pełnego zaszczepienia lub negatywny wynik testu PCR (wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy) lub testu antygenowego (wykonany nie później niż na 24 godziny przed przyjazdem) posługując się aplikacją CoronaCheck czy DCC (Digital Covid Certificate).

W dniu przyjazdu i pięć dni później zaleca się również wykonanie (samo)testu. Ta zasada nie dotyczy dzieci poniżej 12 roku życia.

Obecnie do tzw. żółtych krajów należą Belgia, Hiszpania, Irlandia, Malta oraz Portugalia.

Zobacz również: Odnaleziono ciało 47-letniego Polaka. Zidentyfikowano go po odciskach palców