Holandia/Belgia: “186 ton nielegalnego towaru” Zatrzymano Polaków podejrzanych o udział w grupie przestępczej

Prawie 14 mln sztuk nielegalnych papierosów i blisko 186 ton tytoniu przejęły belgijskie i niderlandzkie służby. Było to możliwe dzięki informacjom przekazanym przez polskich funkcjonariuszy CBŚP. Zlikwidowano także fabrykę papierosów i krajalnię tytoniu. Zatrzymano ośmiu Polaków podejrzanych o udział w grupie przestępczej, prowadzącej nielegalny “biznes”.

To funkcjonariusze CBŚP dzięki swoim działaniom operacyjnym, ustalili, że na terenie Belgii i Królestwa Niderlandów dochodzi do produkcji nielegalnych papierosów. Zebrane informacje, m.in. za pośrednictwem przedstawicieli Europolu (Agencji UE ds. Współpracy Organów Ścigania), były na bieżąco przekazywane do miejscowych służb – informuje Onet.pl.

Dzięki tym informacjom, uszczegółowionym przez belgijską służbę celną oraz niderlandzki urząd do spraw oszustw podatkowych przygotowano i przeprowadzono dwie specjalne akcje. – Na terenie Belgii w prowincjach Namur, Liége, Antwerpen podczas przeszukań ujawniono nielegalną fabrykę papierosów, zabezpieczając maszyny służące do ich produkcji, około 114 ton krajanki tytoniowej oraz 13,6 miliona sztuk papierosów – relacjonuje nadkom. Iwona Jurkiewicz, rzeczniczka CBŚP.

Zobacz również: Holenderska Inspekcja Pracy: Emigranci zarobkowi “bardziej narażeni podczas pandemii i niegodziwie traktowani”

– Tego samego dnia, na terenie Niderlandów zlikwidowano profesjonalną krajalnię tytoniu oraz przejęto 72 tony tytoniu, który mógł trafić w różne miejsca na terenie Europy. Tam też zatrzymano ośmiu obywateli Polski, podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej – informuje Iwona Jurkiewicz.

Sprawa jest rozwojowa. Trwa m.in. ustalanie, kto jeszcze był zaangażowany w przestępczy proceder oraz dokąd trafiał produkowany przez grupę nielegalny towar.

Zobacz też: Niemcy: Zamordowano 27-letnią Polkę i jej 6-letniego syna