Waluty: Czy grozi nam Euro za 5zł?

W tym tygodniu stało się to, czego obawialiśmy się przez poprzednie dni. Kurs euro gwałtownie przełamał opór na poziomie 4,60 zł i z marszu naruszył marcowe maksimum. Realny staje się scenariusz wzrostu kursu euro w pobliże 5 zł.

Polska waluta ma za sobą dwa sądne dni. Najpierw  w środę kurs euro poszedł w górę o blisko 5 groszy, z łatwością przełamując opór na linii 4,60 zł i szybko docierając do marcowego szczytu powyżej 4,63 zł. Była to reakcja na definitywny powrót polityki lockdownu do Europy.

W czwartek euro kosztowało nawet 4.64zł za brak ogłoszenia przez premiera Morawieckiego nowych restrykcji. Po południu doprowadził on jednak do lekkiego umocnienia złotego.

Dlaczego poziom 4,60 zł był tak istotny? Bo to w jego pobliżu zatrzymywały się zwyżki kursu euro we wrześniu i w październiku. Poziom ten stał się ostatnim oporem przed marcowym, 11-letnim maksimum leżącym na wysokości 4,6323 zł, do którego rynek wczoraj dotarł w zaledwie trzy godziny.

Trwałe przełamanie tej ostatniej bariery na gruncie analizy technicznej otwierałoby drogę ku rekordowi wszech czasów z lutego 2009 roku (4,9237 zł).