Ekonomia: Polska gospodarka pnie się do góry. USA, Niemcy i Japonia zaliczają spadek. Chiny liderem

Gospodarka Chin wyprzedzi amerykańską szybciej niż przewidywano. To efekt tego, że Państwo Środka poradziło sobie lepiej z pandemią koronawirusa niż kraje Zachodu. Polska do 2030 roku awansuje na 21. miejsce – wynika z szacunków Centre For Economics and Business Research (CEBR).

Dwie największe gospodarki świata zamienią się miejscami na podium już w 2028 roku, czyli o 5 lat wcześniej, niż początkowo sądzono – informuje Interia.pl

Japonia z kolei utraci pozycję trzeciej największej gospodarki świata i jej miejsce w ciągu dekady zajmą Indie. Niemcy, które dziś znajdują się na czwartej pozycji, spadną na piątą, zaś Wielka Brytania z obecnej piątej znajdzie się na szóstym miejscu.

Chiny były pierwszą gospodarką, która ucierpiała na skutek pandemii koronawirusa, ale udało jej się dokonać szybkiego odbicia.

Polska według prognoz Centre For Economics and Business Research jest dziś 23. największą gospodarką świata. W latach 2025-2030 ma szansę wznieść się na 21. miejsce, ale już w 2035 roku spadnie na 24.

Jeśli chodzi o wzrost polskiego PKB, analitycy CEBR szacują, że w latach 2021-2025 wyniesie on średnio 3,6 proc., by później w okresie 2026-2035 spaść do poziomu 2,4 proc.

Zobacz też: Polska: Wzrosła płaca minimalna