Dublin: Para 60-latków z Polski zatrzymana na lotnisku. Mieli przy sobie 22 tyś. euro

60-latkowie z Polski zatrzymani przez Służbę Celną na lotnisku w Dublinie. Okazało się, że próbują wwieźć do kraju znaczną kwotę, która może pochodzić z działalności przestępczej.

W poniedziałek 15 lutego oficerowie Dublin Airport Police zatrzymali parę Polaków w wieku ok. 60 lat, którzy przylecieli do stolicy Irlandii z Gdańska. Mieli oni przy sobie znaczną ilość gotówki w walucie euro.

Jak się okazało, suma zatrzymana przez funkcjonariuszy wynosiła 22,4 tyś. euro (ponad 100 tyś. złotych – red.). Polacy zostali przesłuchani a pieniądze zatrzymane przez urzędników policji skarbowej.

Foto: Zatrzymana kwota to równowartość ponad 100 tyś. złotych

W związku z zajęciem tej kwoty Polacy ponownie zostali przesłuchani tym razem przed funkcjonariuszy irlandzkiej policji. Podejrzewają oni, że owe środki pieniężne stanowią dochód z działalności przestępczej lub są przeznaczone do jej wykorzystania.

Według irlandzkiego prawa, jeśli podróżujący do lub z kraju ma przy sobie kwotę o równowartości €6,348.69, może być zatrzymany przez słuźby celem wyjaśnienia, skąd pochodzą środki.

Celnik musi mieć jednak uzasadnione podstawy aby sądzić, że pieniądze pochodzą z przestępstwa lub mają zostać użyte do celów przestępczych.

Zobacz też: Europa: Polak udaremnił atak terrorystyczny? Zatrzymano grupę planującą zamachy